Szef Twittera przekazał miliard dolarów na rzecz walki ze skutkami koronawirusa
08.04.2020 14:01
Szef Twittera przekazał miliard dolarów na rzecz walki ze skutkami koronawirusa Fot. . PRAKASH SINGH/AFP/East News

Szef Twittera, Jack Dorsey, przekazał wczoraj miliard dolarów na rzecz funduszu Start Small. Stamtąd pieniądze mają trafić do organizacji charytatywnych, zajmujących się pomocą w walce ze skutkami epidemii koronawirusa.

Prezes firmy Twitter, jednej z najsłynniejszych platform społecznościowych na świecie, Jack Dorsey, poinformował o swojej decyzji właśnie za pomocą tweeta. Mężczyzna zdradził, że przekazuje miliard dolarów, pochodzących z jego udziałów w firmie Square (platformy płatności elektronicznych) i przekazuje je na rzecz funduszu Start Small LLC

(…) Przekazuję te pieniądze na rzecz walki ze skutkami wirusa COVID-19 na świecie. Kiedy uporamy się już z tą pandemią, skupimy się na edukacji i zdrowiu dziewczynek oraz bezwarunkowym dochodzie podstawowym. Fundusz będzie działać w sposób transparentny, przejrzysty – możemy czytać w wiadomości zamieszczonej w serwisie.

Chojny datek Dorseya 

Wedle informacji podanych przez Dorseya, a także szacunków poczynionych przez zagraniczne media, suma ta wynosi 28% wartości rynkowej szefa Twittera. Obecna wartość rynkowa Jacka Dorseya wynosi bowiem 3,6 mld dolarów.

Informacja na temat przejrzystości działania funduszy jest o tyle ważna, że rodzaj funduszu, którym jest Start Small LLC w przeciwieństwie do funduszy organizacji charytatywnych nie musi upubliczniać informacji na temat swoich wydatków. Oznaczałoby to, że szef funduszu może jedynie deklarować na jakie cele przekazuje swoje pieniądze, bez konieczności przekazania stosownych dokumentów, potwierdzających te transakcje.

Dorsey, dodając do swojego tweeta specjalny arkusz kalkulacyjny Google Sheet, chce wyjść naprzeciw takim działaniom i umożliwić wszystkim zainteresowanym sprawdzenie jego działalności filantropijnej. W załączonym dokumencie w obecnym momencie widnieje informacja o przekazaniu 100 tys. dolarów na rzecz America’s Food Fund, zaopatrującej banki żywności na terenie Stanów Zjednoczonych.

Dorsey drugą osobą w historii, która przekazała tak wielkie pieniądze

Przeczytaj także

Milardowa donacja stanowi w tym momencie największą ze wszystkich, poczynionych przez szefów firm technologicznych. Amerykański magazyn Deadline twierdzi nawet, że tak wysoka donacja, pochodząca od jednej osoby zdarzyła się wcześniej tylko raz w historii. Darczyńcą był Ted Turner, założyciel stacji CNN, który w 1997 roku przekazał miliard dolarów na rzecz ONZ. Założona przez niego fundacja United Nations Foundation przekazywała Organizacji Narodów Zjednoczonych fundusze przez blisko 20 lat.

Miliarderzy ruszają na pomoc

Przeczytaj także

Warto przypomnieć, że kilka dni temu szef Facebooka, Mark Zuckerberg oraz były szef Microsoftu, Bill Gates przekazali ponad 75 mln dolarów na rzecz odnalezienia lekarstwa na koronawirusa. Jeff Bezos, szef Amazona ma natomiast przekazać 100 mln dolarów na rzecz organizacji Feeding America. Michael i Susan Dell, szefowie firmy Dell ogłosili, że przekażą taką samą sumę na rzecz globalnego funduszu pomocowego w walce z koronawirusem.

Czytaj także: Elton John wspiera osoby chore na COVID-19. Muzyk przekaże ogromną sumę na walkę z pandemią.

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.