Sześciolatka nudziła się podczas meczu swojej siostry i znalazła skamielinę sprzed 65 milionów lat

Kamil Kacperski
22.03.2018 11:26
Sześciolatka nudziła się podczas meczu swojej siostry i znalazła skamielinę sprzed 65 milionów lat Fot. Joe Kline/ The Bulletin

Naomi Vaughan nie była specjalnie zainteresowana meczem piłki nożnej, w której brała udział jej siostra i postanowiła znaleźć sobie lepsze zajęcie. W pobliskich krzakach odkryła skamielinę datowaną na erę późnej kredy.

Wydarzenia miały miejsce w październiku 2017 roku w mieście Bend, w stanie Oregon. Wówczas sześcioletnia dziewczynka była widzem podczas meczu piłki nożnej, w którym grała jej siostra. Spotkanie okazało się jednak dla Naomi nudne i postanowiła przejść się po okolicy i poszukać czegoś, co przykuło by jej uwagę na dłużej. 

Dziewczynka zaczęła kopać dziurę w pobliskich krzakach. W trakcie wykonywania tego emocjonującego zajęcia, natrafiła na coś błyszczącego, co od razu przykuło jej uwagę. Natychmiastowo podniosła znalezioną skamielinę i pokazała ją swojej mamie. Nazwała ją „kamieniem Vaiany”, bo przypominał jej naszyjniki noszone przez bohaterów animowanego filmu Disneya.

Dziewczynka znalazła skorupę sprzed 65 milionów lat

Jej matka, Melissa, szybko zorientowała się, że to nie jest zwykły kamień, który ma jedynir ładny kształt. Od razu powiedziała swojej córce, że jej znalezisko może pochodzić sprzed milionów lat. Okazało się, że kobieta miała racje. Po kilku miesiącach badań, naukowcy z Instytutu Paleontologii z uniwersytetu Historii Naturalnej w Oregonie stwierdzili, że skamielina ma ponad 65 milionów lat.

Ponieważ paleontolodzy nie wiedzą dokładnie skąd pochodzi znalezisko, jest ono z naukowego punktu widzenia całkowicie bezwartościowe. Jak twierdzą naukowcy z uniwersytetu, inne skamieliny znajdowane np. w Kanadzie, mogą przynieść zyski rzędu kilku tysięcy dolarów. Jednak kamyczek Naomi nie jest według nich wart więcej niż 20 dolarów.

Co to znalezisko znaczy dla Naomi?

Ojciec dziewczynki, Darin Vaughan, powiedział stacji CNN w wywiadzie, że Naomi planuje zachować znalezisko dla siebie, przez to, jak wyjątkowy jest ten kamyczek. Niedziwne, bo dzięki temu znalezisku dziewczyna stała się sławna w naukowym półświatku i starsi paleontolodzy mają duże nadzieje wobec dziewczynki.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.