Szkoła Filmowa w Łodzi wydała oficjalne oświadczenie w sprawie wizyty Romana Polańskiego

29.11.2019 16:47
Foto: AP/EAST NEWS|undefined Fot. AP/EAST NEWS

Szkoła Filmowa w Łodzi zabrała oficjalnie głos w sprawie spotkania Romana Polańskiego ze studentami.

Kilka dni temu polskie media obiegła informacja o niechęci studentów łódzkiej filmówki do spotkania z Romanem Polańskim. Słynny polski reżyser będzie gościem 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Jeden ze studentów stworzył internetową petycję, nawołującą do odwołania meetingu z Polańskim. Głos w sprawie zabrały władze uczelni.

Szkoła Filmowa w Łodzi wydała oficjalne oświadczenie w sprawie wizyty Romana Polańskiego

Internetowa petycja została skomentowana na oficjalnym profilu szkoły, w serwisie Facebook. Teraz głos w sprawie zabrały władze uczelni, udzielając oficjalnego oświadczenia. Jego treść brzmi następująco:

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanej wizyty Romana Polańskiego w Szkole Filmowej w Łodzi, pragniemy odnieść się do niezgodnego z prawdą przekazu ukrytego pod tytułem „Studenci i absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi domagają się odwołania spotkania z  Romanem Polańskim”.
Po pierwsze, do władz Szkoły nie wpłynęło żadne pismo, czy to w formie papierowej, czy mailowej, w rzeczonej sprawie. Szeroko komentowana petycja stworzona przez jednego ze studentów nie została nikomu z władz Szkoły przekazana, nikt też z władz nie został o niej oficjalnie poinformowany. Po drugie, pod rzeczoną petycją, z imienia i nazwiska, podpisało się 43 studentów i absolwentów Szkoły.

W Szkole kształci się obecnie 868 studentów. Jeżeli dołożymy do tego kilka tysięcy absolwentów, to liczba osób podpisanych pod ww. petycją nie przekroczy 1%. Powszechnie używane sformułowanie „Studenci i absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi domagają się odwołania spotkania z  Romanem Polańskim” ma jednoznaczny wydźwięk. Wskazuje, że społeczność Szkoły Filmowej w Łodzi jest za odwołaniem spotkania. Biorąc pod uwagę liczbę podpisów pod petycją oraz wydźwięk komentarzy na studenckim profilu społecznościowym, zdecydowana większość studentów popiera zorganizowanie spotkania z Romanem Polańskim w Szkole.

Przeczytaj także

Swoje stanowisko przedstawił również Głos Samorządu Studenckiego PWSFTviT:

W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wokół spotkania z Romanem Polańskim, jak również skrajnie odmiennymi doniesieniami medialnymi, chcielibyśmy wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Podkreślamy, że Roman Polański przybywa do Łodzi na zaproszenie festiwalu Cinergia.

Nie jesteśmy sądem, nie do nas należy osądzanie osoby Romana Polańskiego. Niepokoją nas natomiast doniesienia medialne, jakoby CAŁA społeczność studencka była przeciwko zaplanowanemu spotkaniu z najwybitniejszym absolwentem naszej uczelni. Apelujemy o zachowanie rozwagi, a przede wszystkim o wzajemny szacunek.
Szanujemy zdanie Was wszystkich, każdy ma prawo do wypowiedzi. Nie zgadzamy się jednak na podyktowany emocjami, podszyty nienawiścią samosąd, który coraz częściej zastępuje merytoryczny i racjonalny dyskurs. "Wzajemny szacunek i ograniczona wiara w racje kreowane przez media, w tym media społecznościowe"
to — podążając za słowami Rektora, dla nas również priorytet.

Sami doskonale wiecie, że nasza szkoła była i jest miejscem otwartym, przestrzenią do eksperymentów i twórczego fermentu. Nie ograniczajmy więc tej przestrzeni tym, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniu z absolwentem uczelni, doświadczonym artystą chętnym do merytorycznej rozmowy.

Zobacz też: Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.