Szkoła w dobie koronawirusa: lekcje po 30 minut? Kolejne zmiany

08.09.2020 15:02
Szkoła w dobie koronawirusa: lekcje po 30 minut? Kolejne zmiany Fot. zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Po decyzji MEN lekcje w szkołach mogą zostać skrócone. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zajęcia będą trwały pół godziny - tu ostateczny werdykt będą mieli nauczyciele.

Lekcje po 30 minut na czas panującej pandemii proponowała kilka dni temu była minister Anna Zalewska. Wówczas obecny szef MEN Dariusz Piontkowski podkreślał, że w obecnym stanie prawnym i w uzasadnionych przypadkach skrócenie lekcji już jest możliwe. W poniedziałek 7 września sprecyzował jednak, że przepisy "nie były do końca jednoznaczne". MEN podjęło więc decyzję o wprowadzeniu bardziej szczegółowych zasad, co miało być reakcją na sygnały m.in. ze strony dyrektorów szkół.

Lekcje będą trwały po 30 minut?

Chodzi o nowelizację rozporządzenia dotyczącego szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja już została podpisana przez Piontkowskiego i w poniedziałek 7 września ukazała się w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że od 8 września nowe zasady w szkołach weszły w życie. 

Przeczytaj także

To oznacza, że od 8 września w roku szkolnym 2020/2021 czas trwania godziny lekcyjnej prowadzonej zdalnie będzie mógł wynosić od 30 do 60 minut. Pozostaje jednak zasada, że podstawowym wymiarem czasu trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych nadal jest 45 minut. 

MEN przekonuje bowiem, że pozwoli to dostosować czas trwania zajęć edukacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość do indywidualnych potrzeb szkoły i do charakteru zajęć edukacyjnych.

To nie wszystkie zmiany wprowadzone przez nowelę - dyrektor szkoły może teraz (ale tylko po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej) czasowo zmodyfikować tygodniowy rozkład zajęć lub nawet semestralny rozkład zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że zmiany zostały wprowadzone w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez dyrektorów szkół i placówek - zwłaszcza chodziło o sytuacje, gdy w szkole lub w placówce zajęcia stacjonarne zawieszono ze względu na COVID-19. Szczegóły dot. 30-minutowych lekcji i innych zmian wprowadzonych na rok szkolny 2020/2021 są dostępne na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.