Szkoły będą zamknięte dłużej. Minister edukacji: „absurdem byłoby ich otwieranie”

17.03.2020 11:48
Szkoły będą zamknięte dłużej. Minister edukacji: „absurdem byłoby ich otwieranie” Fot. Polska Press/East News

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przyznał, że szkoły będą najprawdopodobniej zamknięte dłużej niż do 25 marca 2020. Decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się ze stanowiskami ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma jednak za bardzo liczyć na to, że normalność szybko wróci.

Szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe zostały zamknięte od 16 do 25 marca 2020, przy czym zajęć dydaktycznych nie prowadzono od 12 marca 2020. Izolowanie dzieci w domach ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, jako że młodzi ludzie chorobę przechodzą bezobjawowo i mogą zarażać rówieśników, którzy następnie zaniosą koronawirusa SARS-CoV-2 do domów.

Premier apelował do młodzieży, żeby traktować zamknięcia szkół jako czasu wolnego i spędzić go w domu, a nie na spotkaniach z przyjaciółmi na mieście. Żeby im w tym pomóc, postanowił ograniczyć działanie galerii handlowych, popularnych miejsc spotkań.

Przeczytaj także

Szef MEN wypowiadając się w TVP przyznał, że przerwa w działaniu szkół będzie prawdopodobnie dłuższa, niż zapowiedziano. Dodał nawet, że absurdem byłoby uruchamianie placówek, skoro szczyt aktywności koronawirusa spodziewany jest właśnie na końcówkę marca 2020.

Szkoły będą zamknięte dłużej. Co z egzaminami?

Dariusz Piontkowski zapowiedział, że poważnie rozważane jest przedłużenie zamknięcia szkół.

Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony. - Pan minister (zdrowia) choćby wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie, wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest, więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek.

Przerwa może potrwać do Świąt Wielkanocnych, a więc do 14 kwietnia 2020.

Minister edukacji narodowej dodał, że dzięki wdrażaniu zdalnego nauczania nie będzie raczej potrzeby przekładania egzaminów.

Tak jak rozmawialiśmy z dyrekcją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nawet taki okres wydłużenia przerwy w zajęciach w szkołach, tych standardowych jeszcze nie powodowałby potrzeby, chociażby zmiany termiku egzaminów, a jeżeli wprowadzimy zdalne nauczanie na dużą skalę - tak jak zakładamy - to także prawdopodobnie nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych.

Zgodnie z kalendarzem szkolnym egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 21-23 kwietnia 2020, matury zaś będą przeprowadzane w dniach 4-22 maja 2020.

Zobacz także: WOŚP rusza na walkę z koronawirusem. Mobilizacja Pokojowego Patrolu 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.