Pogoda
05.09.2019 15:41

Szokujące odkrycie po ciemnej stronie Księżyca. Co znalazł chiński łazik?

Próby poznania tajemnicy niewidocznej półkuli Księżyca były podejmowane już wielokrotnie, jednak to Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jako pierwsza na świecie wysłała w tę okolicę bezzałogowy łazik. Sprawdźcie, co Chińczycy odkryli na naszym satelicie.

Archiwum Tajemnic
foto: kadr z wideo

Chang’e 4 to już czwarta misja na Księżyc w ramach chińskiego programu badań naszego satelity. Jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy bezzałogowy łazik eksploruje drugą stronę Księżyca.

7 grudnia 2018 roku z kosmodromu Xichang wystartowała sonda, na której pokładzie znajdował się lądownik z łazikiem Yutu 2. Sonda dotarła do celu 3 stycznia 2019 roku i bezpiecznie wylądowała w kraterze von Kármána w obszarze basenu Bieguna Południowego – Aitken.

Niedługo po zakończeniu procedury wyjechał z niej łazik Yutu 2 jak dotąd drugi chiński pojazd na Księżycu.

Lądownik przeprowadza eksperymenty z dziedziny radioastronomii, natomiast głównym celem łazika jest zbadanie powierzchni Księżyca. Chiński Yutu 2 już od kilku miesięcy eksploruje krater Von Kármána znajdujący się po ciemnej stronie Srebrnego Globu.

Szokujące odkrycie na ciemnej stronie księżyca

Szokujące odkrycie na ciemniej stronie Księżyca

Yutu 2, zwany też Jadeitowym Królikiem, jest pierwszym robotem, który zajmuje się eksploracją ciemnej strony Księżyca. Urządzenie od ponad 18 tygodni dostarcza tysiące zdjęć i filmów dzięki, którym naukowcy mogą bliżej poznać to tajemnicze miejsce.

Winda na Księżyc
Winda na Księżyc
Przeczytaj także Naukowcy zaprojektowali windę na Księżyc. Czy pomoże to w zasiedleniu Srebrnego Globu?

25 lipca robot rozpoczął swoją mozolną wędrówkę po ścieżce pełnej małych kraterów. W jednym z nich udało mu się sfotografować ślady substancji przypominającej żel. Jej kolor znacznie różnił się od gleby księżycowej, która była w tym miejscu.

O sprawie poinformował serwis Space.com:

Szokujące odkrycie skłoniło naukowców zajmujących się misją do odłożenia na później wszystkich zaplanowanych tras łazika i skupieniu się wyłącznie na jak najlepszym poznaniu znaleziska. Na chwilę obecną wszystkie działania misji Chang’e 4 skupiają się na próbach ustalenia, czym jest ten tajemniczy materiał.

Szokujące odkrycie na ciemnej stronie księżyca

Inne tajemnicze odkrycia na Księżycu

Nie jest to pierwsze szokujące odkrycie na powierzchni Srebrnego Globu. Naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland przy pomocy czujników sondy kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter zaobserwowali w marcu 2019 roku cząsteczki wody, które przemieszczały się w księżycowej glebie.

Natomiast w 1972 roku astronauci z misji Apollo 17 odkryli pomarańczową glebę. Oba zjawiska jak dotąd nie znalazły racjonalnego, naukowego wyjaśnienia.

Zobacz również: NASA szuka życia na księżycu Jowisza. Co skrywa księżyc Europa?

Tagi: Archiwum Tajemnic