Szokujące słowa Whoopi Goldberg o Holokauście. Aktorka przeprosiła za swoją wypowiedź

03.02.2022 14:52
Whoopi Goldberg Fot. Dimitrios Kambouris/Getty AFP/East News

Whoopi Goldberg wywołała burzę przez swoją wypowiedź na temat Holokaustu. Aktorka przeprosiła, ale telewizja ABC News postanowiła zawiesić występy aktorki w programie telewizyjnym.

Jak podaje PAP, telewizja ABC News na dwa tygodnie zawiesiła amerykańską aktorkę Whoopi Goldberg w roli prowadzącej program "The View" w ramach kary za jej słowa, że Holokaust dotyczył "dwóch grup białych ludzi", czyli "nie chodziło (w nim) o rasę".

Polecamy

Szokujące słowa Whoopi Goldberg o Holokauście. Aktorka przeprosiła za swoją wypowiedź

Słowa aktorki padły w poniedziałek w trakcie dyskusji o wycofaniu z programu nauczania w szkołach jednego z hrabstw w stanie Tennessee powieści graficznej "Maus. Opowieść ocalałego" opisującej doświadczenie Holokaustu. Radzie szkolnej zarzucono antysemityzm. Goldberg powiedziała w programie m.in., że w Holokauście "nie chodziło o rasę, tylko o nieludzkość człowieka wobec drugiego człowieka. Jej uwagi zostały potępione przez wielu prominentnych działaczy żydowskich w Ameryce, a w mediach społecznościowych domagano się jej zwolnienia.

Goldberg przeprosiła za swoje słowa kilka godzin po programie i powtórzyła przeprosiny we wtorek w kolejnym odcinku.

W programie powiedziałam, że Holokaust '"nie dotyczył rasy, ale bestialstwa ludzi wobec ludzi'". Powinnam była powiedzieć, że dotyczył obydwu kwestii.

W oświadczeniu nawiązała również do uwag Jonathana Greenblatta z Ligii przeciw Zniesławieniom, który odniósł się do słów Goldberg i pokreślił, że "Holokaust polegał na systematycznym unicestwianiu przez nazistów ludzi żydowskiego pochodzenia".

Polecamy

Jak podaje PAP, AP komentuje, że burza wobec uwag Goldberg uwydatniła złożoność niektórych kwestii związanych z rasą, w tym rozpowszechnioną, ale szeroko kontestowaną tezę, że tylko osoby o innym odcieniu skóry niż biały mogą być ofiarami rasizmu.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.