Pogoda
17.02.2017 13:02

Sztuczna Inteligencja przyłapie oszukujących w CS:GO

Valve bierze się za graczy korzystających z nielegalnych botów ułatwiających im odnoszenie zwycięstwa – za poszukiwanie oszustów ma wziąć się samodzielnie uczącą Sztuczna Inteligencja.

Sztuczna Inteligencja przyłapie oszukujących w CS:GO

Dla grających uczciwie starcie z przeciwnikami wspomagającymi się nielegalnymi skryptami kończy się zazwyczaj sromotną przegraną. Część z oszustw można stosunkowo łatwo namierzyć, a używających ich graczy zbanować, są jednak także boty, których działanie jest trudno wykryć.

Takie problemy stwarza między innymi spinbot – cheat utrudniający trafienie gracza, który nieustannie obraca się dookoła własnej osi. Jak informuje Valve, walka tym oszustwem nie będzie łatwa:

"

Mamy złe wieści – każdy wpisany na stałe w grę algorytm rozpoznający użytkowanie spin bota wywołała wyścig zbrojeń z jego twórcami , którzy będą próbować znaleźć nowe sposoby na jego oszukanie. Rozwiązany w taki sposób problem może więc szybko powrócić. Zamiast tego lepiej użyć uczenia maszynowego – pozwolić algorytmowi nauczyć się wyłapywać różnice pomiędzy oszustami, a utalentowanymi graczami. "

Dzięki uczeniu maszynowego Sztuczna Inteligencja stworzona przez Google rozniosła arcymistrza w Go, grze uznawanej do tej pory za zbyt skomlikowaną, żeby w najbliższych latach mógł ją opanować program komputerowy.

Nawet z pomocą Sztucznej Inteligencji wykrywanie oszustów nie będzie łatwe – do przeanalizowania jest po prostu zbyt dużo danych. Ze statystyk wynika, że każdego dnia w CS:GO rozgrywa się ponad milion meczy, a sprawdzić trzeba wszystkich biorących w nich graczy.

Valve poinformował w wypowiedzi na Reddicie (ze zweryfikowanego konta należącego do działu walki z oszustwami), że wczesna wersja Sztucznej Inteligencji trenowanej do wykrywania oszustów już działa, a wytypowani przez nią podejrzani przekazywani są do obserwacji przez sprawdzonych moderatorów.

Oszuści zabierający przyjemność z grania uczciwym użytkownikom to problem la producentów gier, dla których mniejsze zainteresowanie tytułem oznacza mniejsze dochody. Blizzard, twórca strzelanki Overwatch, pozwał autorów aplikacji pozwalającej na oszukiwanie w grze.

Korzystacie z cheatów w grach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry