Sztuczna inteligencja pomogła stworzyć teledysk chińskiej piosenkarki
Maciej Koprowicz
31.10.2017 12:21
Sztuczna inteligencja pomogła stworzyć teledysk chińskiej piosenkarki Fot. kadr z wideo

Niezwykły klip wokalistki Chris Lee powstał z wykorzystaniem technologii AI firmy Intel.

AI, czyli sztuczna inteligencja, to już nie fantazja rodem z science fiction. Komputery, które są tak zaprogramowane, by samodzielnie „myśleć” wkraczają powoli do codziennego życia. Kwestią czasu jest, kiedy będą tworzyć własną sztukę.

Już teraz AI wykorzystywana jest przez artystów, między innymi do tworzenia teledysków. W oparciu o technologię opracowaną przez firmę Intel powstał klip do utworu chińskiej piosenkarki pop Chris Lee, „Happy Ever After”. To pierwszy teledysk stworzony z wykorzystaniem AI Intela.

Komputer zaprogramowano tak, by zrekonstruował w trójwymiarze twarz Chris Lee i śledził w czasie rzeczywistym jej ruchy twarzy i mimikę, aby uzyskać wrażenie realizmu. Na podstawie tej rekonstrukcji dodano efekty wizualne, takie jak krople wody i gwiazdki, pojawiające się na twarzy piosenkarki.

Obejrzyjcie sami – to rzeczywiście teledysk na miarę XXI wieku.

Niedawno z usług sztucznej inteligencji w stworzeniu teledysku skorzystał także zespół Muse. Dzięki wykorzystaniu AI powstał klip złożony z fragmentów zamieszczonych w internecie newsów wideo, których bohaterowie wypowiadają poszczególne słowa piosenki „Dig Down” na tle muzyki. W efekcie mamy wrażenie, że to oni „śpiewają” utwór. Co ciekawe, wideo codziennie wygląda inaczej.

Technologia AI jest tak zaawansowana, że jest możliwe nawet tworzenie przez nią muzyki. Sztuczna inteligencja nazwana Amper napisała i wykonała muzykę na płytę wokalistki Taryn Southern. Czy niedługo artyści przestaną być potrzebni i sztuka stanie się domeną komputerów?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.