Pogoda
24.12.2019 14:20

Szwedzkie służby socjalne dostają donosy na rodziców Grety Thunberg. Są podejrzewani o wykorzystywanie dziecka

Szwedzi są zaniepokojeni stanem dotkniętej zespołem Aspergera Grety Thunberg. 16-latka nie uczęszcza do szkoły, uczestniczy za to w długotrwałych i męczących wodnych przeprawach przez ocean.

Greta Thunberg
foto: The Canadian Press/Associated Press/East News

Greta Thinberg stała się symbolem gniewu odczuwanego przez młode pokolenie w stosunku do działań polityków i biznesmenów prowadzących do emisji gazów cieplarnianych i coraz groźniejszego zmieniania się klimatu naszej planety.

Młoda Szwedka stała się rozpoznawalna na całym świecie, co zostało zauważone przez magazyn TIME, który wybrał Gretę Człowiekiem Roku.

Greta Thunberg
Greta Thunberg
Przeczytaj także Greta Thunberg została Człowiekiem Roku według magazynu TIME

Działalność aktywistki wpływa jednak drastycznie na tryb życia prowadzony przez nastolatkę. Szwedzi są zaniepokojeni, że dziewczyna jest wykorzystywana przez rodziców do rozwijania własnej kariery.

Greta Thunberg wykorzystywana przez rodziców? Służby socjalne przyglądają się zarzutom

Rodzicami Grety Thunberg są aktor Svante Thunberg oraz śpiewaczka operowa i piosenkarka Malena Ernman. Oboje wspierają swoją córkę i podróżują z nią po całym świecie, podkreślając, że Greta podjęła decyzję o zaangażowaniu się w protesty samodzielnie.

Żeby umożliwić jej prowadzenie krucjaty przeciwko działalności powodującej ocielenie klimatu rodzice Grety Thunberg wypisali ją na rok ze szkoły. Szwedzkie prawo przewiduje obowiązek pobierania edukacji do 16. roku życia.

Zuzanna Borowska, czyli polska Greta Thunberg
Zuzanna Borowska, czyli polska Greta Thunberg
Przeczytaj także Polska Greta Thunberg. 18-latka z Katowic wygarnęła politykom podczas COP25 w Madrycie

Nastolatka z syndromem Aspargera bierze udział w wyczerpujących podróżach, podlega także ogromnym stresom związanym z występowaniem publicznym przed najważniejszymi politykami na świecie. Zaniepokojeni szwedzcy sygnaliści zwracają służbom socjalnym uwagę, że może to odbijać się niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu Grety Thunberg. W tekstach wysyłanych powiadomień, które publikowane są w sieci, wskazują także na zagrożenie nastolatki ze strony milionów agresywnych komentarzy, jakie są na nią wylewane w internecie.

Z powodu ochrony prywatności rodziny Thunberg do wiadomości publicznej nie są podawane informacje dotyczące sprawy. Nie wiadomo więc, czy zawiadomienia są rozpatrywane, a sytuacja Grety analizowane, czy też sygnały z miejsca są odrzucane.

Informacji w sprawie nie chce udzielać także policja, do której zgodnie z prawem trafiłaby sprawa, gdyby uznano że rzeczywiście dochodzi do zaniedbania obowiązków rodzicielskich.

Zobacz także: 11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania” 

Waszym zdaniem Greta Thunberg to autentyczna postać?

Tagi: Duperele