Szykują się zmiany – jazda na suwak ma być obowiązkowa

30.08.2016 15:04
Szykują się zmiany – jazda na suwak ma być obowiązkowa Fot. kadr z wideo

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje projekt zmian, który miałby uregulować kwestię poruszania się w miejscach, gdzie są zwężenia dróg – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozchodzi się o jedno – zmniejszenie zatorów. Przez wzgląd na to, że ludzie tak niechętnie stosują się do sugerowanej zasady jazdy na suwak, powstają niepotrzebne zatory. Większość osób w zwyczaju ma przedwczesne zjeżdżanie z kończącego się pasa, zamiast korzystania z jego całej długości. Problemem stanowi także niechęć kierowców do wpuszczania tych, którzy na zmianę pasa ruchu decydują się tuż przed jego końcem.

Kwintesencję problemu obrazuje pewna sytuacja na rondzie, które zdecydowana większość kierowców chce opuścić tym samym zjazdem. A tam są dwa pasy ruchu, z czego jeden zwęża się po paruset metrach. Zatem jeśli wszyscy kierowcy będą korzystać wyłącznie z jednego pasa, to szybciej zrobi się zator na skrzyżowaniu dróg, co doprowadzi do sparaliżowania ronda i ruchu.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło pracę nad dużą nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych – jak możemy przeczytać w „DGP”. Te miałyby wymuszać na kierowcach naprzemienną jazdę, a niestosowanie się do zasady, byłoby wykroczeniem, karanym mandatem. W razie wypadku winnym będzie ten, kto nie poruszał się zgodnie z kolejnością.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pierwszeństwo ma osoba poruszająca się tym pasem, który się nie zwęża. Jednak nie brakuje kierowców starających się walczyć z kierującymi chcącymi dojechać do końca zwężającego się pasa. Tacy delikwenci blokują pas ruchu i nierzadko dochodzi do sytuacji, że robią to w aprobacie innych osób.

W internecie nie brakuje filmików, bohaterami których są tzw. szeryfowie. Za przykład posłużyć mogą przypadki kierowców Volvo V40, Forda Focusa kombi, czy także dostawczego Renault Traffica.

Warto także zwrócić uwagę na to, że podczas kursów na prawo jazdy adepci poruszania się samochodem są instruowani, by korzystać ze wszystkich dostępnych pasów ruchu w jednym kierunku. Gdyby wszyscy stosowali się do tych zaleceń, to policjanci nie musieliby pouczać niesfornych kierowców.

Co sądzicie o planowanych zmianach?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.