Pogoda
12.10.2016 10:17

TK: Odbieranie prawa jazdy jest niekonstytucyjne

Od samego początku dużo kontrowersji budziły przepisy, pozwalające na odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

TK: Odbieranie prawa jazdy jest niekonstytucyjne
foto: Piotr Jędzura / East News

Wprowadzone zostały 18 marca 2015 roku. Jak się jednak okazało, ponad półtora roku później, Trybunał Konstytucyjny w składzie pięciu sędziów podważył zasadność tych przepisów:

"

Niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę. "

Przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar – kwestionując nie fakt samego zabierania prawa jazdy, ale wymierzania podwójnej kary, jaką jest nałożenie mandatu oraz pozbawienie dokumentu. Jego zdaniem lepiej byłoby zezwolić na odbieranie prawa jazdy na podstawie przepisów prawa o wykroczeniach, bez wprowadzania dodatkowych sankcji administracyjnych.

Jednak Trybunał Konstytucyjny ocenił, że w tym przypadku nie ma mowy o podwójnej karze, interpretując zatrzymanie prawa jazdy wyłącznie jako sankcje administracyjną, która nie jest w rzeczywistości sankcją karną.

Za to podczas rozprawy powołano się na przykłady rodzica wiozącego dziecko do szpitala lub męża jadącego z żoną tuż przed porodem. Wyrok uzasadnił sędzia Stanisław Biernut:

"

Zaskarżone przepisy nie dają policji i staroście prawnych możliwości odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy z uwagi na zaistnienie okoliczności, które można byłoby kwalifikować jako stan wyższej konieczności. "

Dotychczas policjant, który stwierdził przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym nie miał możliwości odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy. Jeśli zatem pojawi się pisemne uzasadnienie wyroku, może ono wymusić konieczność modyfikacji tych regulacji przez sam sejm.

Co ciekawe, kierowcy już wcześniej znaleźli sposób na unikanie odbierania prawa jazdy. Wszystko dzięki luce prawnej – jeden z przepisów wymaga fizycznego zatrzymania prawa na drodze. Początkowo miał obowiązywać do 3 stycznia 2016 roku, jednak w związku z nowelizacją z grudnia 2015, będzie mieć moc prawną do 31 grudnia 2016 roku.

Tagi: Przepisy