Pogoda
22.04.2016 17:33

TOP 10: Rock i metal grany na maszynach i urządzeniach

Gitara elektryczna to instrument zbyt zwyczajny dla inżynierów i programistów. Ulubione utwory potrafią zagrać na stacjach dysków, cewkach Tesli, drukarkach i... obrabiarkach metalu.

TOP 10: Rock i metal grany na maszynach i urządzeniach
foto: kadr z wideo

W zamierzchłych komputerowych czasach, w szczególności w ostatniej dekadzie XX wieku, podstawowym nośnikiem danych była dyskietka. Już wtedy nieliczni zdawali sobie sprawę z istnienia naprawdę elastycznych dysków o średnicy 5,25 cala (mieszczących maksymalnie 1,2 MB), jako że standard ten został szybko wyparty przez mniejsze odpowiedniki.

Liczące 3,5 cala dyski chronione były przez sztywną obudowę i mogły przechować 1,44 MB (wersja 2,88 MB nie zdążyła już przyjąć się na rynku ze względu na świt ery CD).

Dziś z dyskietek pożytek już praktycznie żaden, duży potencjał muzyczny mają jednak obsługujące je napędy. Po początkowych, nieśmiałych jeszcze próbach wykorzystania ich w roli instrumentów do roboty wzięli się prawdziwi zawodowcy. Efekty sprawiają, że zaczyna się wręcz tęsknić za charakterystycznymi głosami towarzyszącymi nagrywaniu plików na dyskietkę.

Dla otrzymania ciekawszego brzmienia do dyskietkowej orkiestry dodano jeszcze dyski twarde. Zestaw w czasie gry przypomina hipnotyzujący balet.

8. Nirvana - „Smells Like Teen Spirit”

Klasyka zagrana na klasycznych komputerowych rozwiązaniach ma w sobie nie tylko niedyskretny urok, ale także dynamizm i iskrę, której można się było nie spodziewać po tych niepozornych konstrukcjach z plastiku i metalu.

W skupiającym się tylko i wyłącznie na takich wykonaniach zestawieniu można znaleźć 10 innych zachwycających wykonań – entuzjastom udało się odegrać utwory, które wydawały się niemożliwe do udźwignięcia w takiej aranżacji.

Następna pozycja na naszej liście aż prosi się o zagranie jej na cewkach Tesli – i rzeczywiście, takie wykonanie powstało. Zagrane na stacjach dysków brzmi jednak tak samo dobrze.

7. AC/DC - „Thunderstruck”

Wtajemniczeni wiedzą, że obecnie przygotowanie efektownie wyglądającego wykonania utworu na elektrycznych dyskietkach nie jest szczególnym wyzwaniem – powstało nawet specjalne oprogramowanie, które tłumaczy zapis MIDI na ruchy wykonywane przez silniki poszczególnych napędów.

Tak łatwo nie mieli autorzy następnych aranżacji, którzy co prawda pozostali w klimatach komputerowych, ale do odgrywania muzyki wykorzystali zupełnie inny sprzęt peryferyjny.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Metallica Motorhead Nirvana Black Sabbath Guns N Roses TOP