Pogoda
31.03.2016 14:57

TOP 10 motoryzacyjnych rekordów Guinnessa

W Księdze rekordów Guinnessa znajduje się wiele „osiągnięć”, które są co najmniej… dziwne. Dotychczas przyznawano tytuły między innymi za największy samolot zjedzony przez człowieka, czy najwięcej założonych t-shirtów.

TOP 10 motoryzacyjnych rekordów Guinnessa
foto: kadr z wideo

Niemałe wrażenie robią także te rekordy ustanowione w szeroko rozumianej dziedzinie motoryzacji. Colin Furze skonstruował najszybszą muszlę klozetową na świecie, która może osiągnąć prędkość maksymalną 88,5 km/h. Najlepsze jest jednak to, że w trakcie poruszania się można wciąż cieszyć się z możliwości spuszczenia wody… Poznajcie 10 motoryzacyjnych rekordów Guinnessa:

10. Największa prędkość osiągnięta na odcinku mili

Johnny Bohmer 16 października 2012 roku samochodem dopuszczonym do ruchu ulicznego na odcinku mili (1,609 km) osiągnął prędkość 283,23 mil na godzinę (około 456 km/h) na terenie Kennedy Space Center na Florydzie. Johnny jest właścicielem firmy profesjonalnie zajmującej się tuningiem pojazdów. Jego specjalnie przygotowany Ford GT z 2006 roku legitymuje się mocą 1700 KM.

9. Najwięcej obrotów wokół osi samochodu

Brytyjski kierowca wyścigowy – Jamie Morrow – na torze Silverstone siedząc za kierownicą samochodu o nazwie Westfield Sport 1600 obracał się wokół własnej osi przez ponad 17 minut. Tym samym udało mu się pobić poprzedni rekord, wykręcając ponad 280 bączków pod rząd. Jego wyczynom skandowała publiczność składająca się z 5000 osób.

120814-caterham- a

8. Najciaśniejszy nawrót

Profesjonalny kaskader – Alastair Moffatt – ustanowił rekord Guinnessa w Subaru BRZ. Udało mu się obrócić wokół własnej osi dysponując zaledwie 2,25 m zapasu względem długości auta. Brytyjczyk znany jest ze swoich nietypowych zamiłowań – w przeciwieństwie do większości ludzi, on wręcz lubuje się w wykonywaniu różnorodnych manewrów samochodowych, w szczególności parkowania. Swoją pasję przekuł w profesję. 

7. Najdłuższy nieprzerwany ślad po oponach

Craig Breedlove – który jako pierwszy człowiek na świecie osiągnął prędkość 800 i 970 km/h w specjalnie przygotowanym do tego celu pojeździe o nazwie Spirit of America – podczas próby ustanowienia rekordu prędkości przez przypadek dokonał innego osiągnięcia. W wyniku utraty kontroli nad maszyną, 15 października 1964 roku, zostawił on na powierzchni ślady o długości blisko 6 mil (prawie 10 km).

wikipedia Royalbroil

6. Najciaśniejsze parkowanie równoległe

Alaistar Moffatt ustanowił łącznie 7 rekordów – w tym jedno za najciaśniejsze parkowanie równoległe. Dokładnie 8 stycznia 2015 roku Brytyjczyk za kierownicą Fiata 500C w Birmingham zaparkował samochód w miejscu o zaledwie 7 szerszym od długości jego samochodu. Wcześniejszym rekordzistą był Han Yue z Chin, który na dokonanie tego samego potrzebował 8 centymetrów.

5. Najszybsza wymiana 4 kół w samochodzie

Czterech mechaników z niemieckiej firmy Kfzteile24 pobiło rekord w najszybszej wymianie 4 kół w samochodzie. Zasady zabraniają uczestnikom wykorzystywać elektryczne narzędzia – mimo to, udało im się dokonać wymiany kół w czasie 59,62 minuty, pobijając poprzedni rekord o 24,23 sekundy.

4. Najszybsze auto elektryczne na 1/4 mili

Mate Rimac z Chorwacji w swoim BMW serii 3 E30 z 1986 roku osiągnął rekord prędkości wśród samochodów elektrycznych na dystansie 1/4 mili. Swoim 600 konnym autem 17 kwietnia 2012 pokonał tę odległość w czasie zaledwie 11,85 s w mieście Velika Gorica. Nad tym pojazdem pracowała mała grupka zaledwie 8 osób. Obecnie firma Mate’a – Rimac – zatrudnia 150 osób. W marcu 2016 roku chorwackie przedsiębiorstwo zaprezentowało na targach w Genewie stworzony od podstaw model Concept One.

3. Najszybszy drift

Dokładnie 3 września 2013 roku w Białej Podlaskiej, Jakub Przygoński prowadzący zmodyfikowaną, wyczynową Toyotę GT86 – o mocy ponad 1000 KM – pobił rekord w najszybszym drifcie. Udało mu się utrzymać auto w kontrolowanym poślizgu przy prędkości 217,973 km/h. Jednak jeszcze większe wrażenie robi fakt, że swój manewr rozpoczął mając na liczniku 256 km/h.

2. Najciaśniejsze parkowanie równoległe tyłem

W roli głównej po raz kolejny wystąpił Brytyjczyk – Alastair Moffat. Udaną próbę podjął na placu manewrowym nieopodal miasta Weybridge w Wielkiej Brytanii. Konkretniej na terenie Brooklands, które jest znane ze swojego motoryzacyjnego dziedzictwa. Obecnie znajduje się tam salon Mercedes-Benz oraz muzeum brytyjskiego motorsportu. Moffatt w klasyczynym Mini Cooperze wjechał w wąską lukę pozostawioną między autami. Łączna odległość jego samochodu względem sąsiadujących wyniosła zaledwie 34 cm.

1. Najdłuższy drift

Toyota GT86 czy też bliźniacze Subaru BRZ nie tylko zdobyły rekord w najszybszym drifcie oraz najciaśniejszym nawrocie, ale także w najdłuższym poślizgu. Spektakularnego wyczynu dokonał Niemiec w japońskim aucie na terenie Turcji. Harald Muller w Samsun przejechał 144,126 km driftując. Próba odbyła się 15 lipca 2014 roku. Na przejechanie 612 okrążeń o długości 235,5 metra, Niemiec potrzebował 2 godzin, 25 minut i 18 sekund.

Wrażenie robią także inne osiągnięcia – na przykład 27-letni Ross Edgley z Cheshire zdołał przejść 42 kilometry ciągnąc za sobą Mini Countrymana na torze Silverstone. Z kolei Asha Rani z Indii 18 marca 2016 roku pociągnęła przy pomocy swoich włosów londyński autobus z 32 ludźmi na pokładzie – ważył on 12 216 kg:

A Jaguar promując swój model przeciwstawił się prawom fizyki, przejeżdżając przez największą pętlę 360 stopni o wysokości 19 metrów:

Bylibyście w stanie pokonać którykolwiek z tych rekordów?

Tagi: TOP