TOP 10 najbezpieczniejszych aut dla pieszych z 2015

18.04.2016 15:22
TOP 10 najbezpieczniejszych aut dla pieszych z 2015 Fot. kadr z wideo

Każda najmniejsza decyzja niesie ze sobą szereg następstw, dlatego tak ważne w życiu jest podejmowanie właściwych działań. Tak więc jeśli przypadkiem staniecie przed ciężkim wyborem – czego Wam nie życzymy – pod który samochód lepiej się rzucić, pomoże Wam ta lista…

Instytut Euro NCAP poddaje auta testom zderzeniowym, które mają na celu wyłonienie najbezpieczniejszych pojazdów dostępnych na rynku. Na ocenę ogólną – przyznanie punktów w pięciogwiazdkowej skali – rzutują działanie systemów bezpieczeństwa oraz ochrona dorosłych pasażerów, dzieci, a także pieszych.

Uzyskanie maksymalnej noty jest coraz cięższym zadaniem zważywszy na wciąż zaostrzane wymogi. I całe szczęście, bo producenci biorą to sobie do serca i projektują samochody z myślą o zapewnianiu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W końcu tego oczekują ich klienci.

W Europie14% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach to piesi. Dlatego specjalny zespół z Euro NCAP bada przednią strukturę pojazdu, maskę, zderzak oraz szybę, oceniając przy tym potencjalne ryzyko uszkodzenia głowy, miednicy oraz nóg. Przeprowadzane są także testy na manekinach, które mają wykazać skuteczność działania systemu awaryjnego hamowania:

Ochronę pieszych ma także zapewnić między innymi aktywna maska, która w momencie kolizji błyskawicznie podnosi się, zwiększając tym sposobem przestrzeń deformacji, co przekłada się na zmniejszone ryzyko obrażeń ciała u potrąconego pieszego. W chwili zderzenia układ sprężyn w zaledwie parę milisekund unosi maskę:

Poznajcie zatem auta, które w razie uderzenia w pieszego, zapewnią mu miękkie lądowanie:

Można przyjąć zatem, że najbezpieczniejsze z perspektywy pieszych są Mazdy i Jaguary. 

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.