TOP 14 ciekawostek o liczbie π z okazji Dnia Liczby Pi

14 marca obchodzony jest Światowy Dzień π. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z tą szczególną liczbą - a numer 1 na liście szczególnie przypadnie do gustu prawdziwym fanom metalu.
14.
Dzień π obchodzony jest 14 marca z powodu innego zapisu daty w USA – zapisuje się go jako 3.14. najbardziej wtajemniczeni inaugurują obchody o 1:59 po południu. Łącznie daje to kilka pierwszych cyfr dziesiętnego rozwinięcia π, czyli 3,141592.
13.
Nikt nie wie, ile dokładnie wynosi π. I nikt nigdy się nie dowie – to liczba niewymierna i przestępna. Z tego samego powodu nikt gdy nie będziemy w stanie dokładnie wyliczyć pola powierzchni koła.
12.
Nie należy jednak rozpaczać z tego powodu. Jak wyliczyli matematycy, użycie liczby π z 39 cyframi po przecinku pozwala na obliczenie obwodu obserwowalnego wszechświata z błędem mniejszym niż średnica atomu wodoru.
11.
π jest znana z dokładnością 22 459 157 718 361 cyfr po przecinku – wartość ta została ustalona w listopadzie 2016 roku. Poświęcono na to 105 dni nieprzerwanej pracy wieloprocesorowego serwera.
10.
Liczenie π wymaga wykonywania dużej ilości obliczeń – wyznaczanie wartości tej liczby stało się popularnym benchmarkiem sprawdzającym wydajność procesorów.
9.
Dla większości obliczeń zupełnie wystarczające jest używanie π o wartości 3,14. Bardzo dobrym przybliżeniem tej niewymiernej liczby π jest ułamek 22/7 – ta wartość była już używana w starożytnym Egipcie. Różni się od faktycznej wartości o około 0,04025%.
8.
22 lipca obchodzone jest mniej znane, nawet największym nerdom, święto - dzień aproksymacji π (tym razem z powodu europejskiego zapisu dat – 22/7).
7.
Symbol π został wprowadzony jako oznaczenie stosunku obwodu koła do jego średnicy w 1706 roku.
6.
W 1897 roku stan Indiana przegłosował prawo ustalające wartość π na dokładnie 3,2. Miało to związek z odkryciem przez jego obywatela rozwiązania problemu kwadratury koła – jedynym problemem było dostosowanie do niego wartości liczby π.
5.
Niemożność wyznaczenia kwadratu, który miałby takie samo pole powierzchni jak koło o danym obwodzie, zostało udowodnione matematycznie kilkanaście lat wcześniej.
4.
Albert Einstein urodził się w dniu π – 14 marca 1879 roku.
3.
14 marca 1882 roku urodził się z kolei Wacław Sierpiński – jeden z najsłynniejszych polskich matematyków.
2.
Liczba π znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach fizyki, od ruchu harmonicznego poczynając, na mechanice kwantowej kończąc. Jest także zawarta we wzorach ogólnej teorii względności.
1.
π zaczyna się od 666 - tyle wynosi suma pierwszych 144 cyfr liczby.
Jeśli Wasz głód wiedzy o π nie został jeszcze zaspokojony, możecie dowiedzieć się więcej i przeczytać na przykład o niewiarygodnej wręcz dokładności budowniczych piramid, którym udało się wpisać π w wymiary budowli.
Oceń artykuł