TOP 5 przepisów, o których nie pamiętają kierowcy
Aleksandra Kopka
14.06.2017 15:14
TOP 5 przepisów, o których nie pamiętają kierowcy Fot. Mateusz Ochocki/East News

Jeśli jesteś kierowcą z długoletnim stażem to nasze zestawienie jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, których przepisów przeważnie nie pamiętają kierujący pojazdami.

Przepisy o ruchu drogowym zmieniają się dość szybko, a ich interpretacja zależy czasem od humoru policjanta. Jednakże pamiętajcie, że nie znajomość prawa nie zwalnia was z odpowiedzialności. Jeśli jednak chcecie być na bieżąco z obowiązującymi przepisami sprawdzajcie je np. na stronie Sejmu. Te zawarte na oficjalnej stronie Policji niekoniecznie muszą być aktualne.

W związku z tym, że rok 2017 jest pełen zapowiedzianych zmian w przepisach o ruchu drogowym, wzięliśmy pod lupę pięć z nich, o których często zapominają kierowcy.

Parkowanie pod prąd

Kierowca pojazdu ma możliwość zaparkowania przy lewej krawędzi jezdni jeśli spełnione są odpowiednie warunki. Jednym z nich jest przebywanie na drodze jedno- lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu. Co według prawa oznacza „małe natężenie ruchu”? Nie wiadomo. Tutaj musicie zdać się na interpretację zapisu przez patrol Policji. 

Pomoc osoby trzeciej przy cofaniu

Zaparkowaliście na miejscu parkingowym i nie poradzicie sobie przy wyjeździe sami? Uważajcie! Według kodeksu o ruchu drogowym jako kierowca masz wymóg zapewnić sobie pomoc osoby trzeciej, aby ta informowała cię o zbliżaniu się podczas cofania np. do samochodu stojącego za tobą. Tylko kto jest winny w momencie, gdy pomocnik źle cię poinstruuje i porysujesz samochód z tyłu? Tego prawo już nie wyjaśnia.

Rowerem po chodniku

Czy możemy jeździć rowerami po chodniku? Tak, ale tylko wtedy gdy jest zła pogoda lub towarzyszymy dziecku do lat 10 jadącemu na swoim rowerku.

Zatrzymanie przed sygnalizatorem z zieloną strzałką

Czy możecie wjechać na skrzyżowanie jeśli pali się czerwone światło, ale jest zielona strzałka? Teoretycznie możecie. Musicie jednak koniecznie zatrzymać się przed sygnalizatorem. Następnie upewnić, że nie wtargną wam pod maskę samochodu piesi oraz czy nie wymuszacie na nikim pierwszeństwa przejazdu. Niezatrzymanie się pod zieloną strzałką równoznaczne jest z przejazdem na czerwonym świetle, co skutkuje mandatem w wysokości do 500 złotych i 6 punktami karnymi.

Nie zaparkujesz SUV-a na chodniku

Brzmi absurdalnie? A jednak! Wedle art. 47 kodeksu drogowego wszystkie samochody, które przekraczają 2500 kg dopuszczalnej masy całkowitej nie mogą parkować na chodniku. Ten punkt prawa dotyka samochody typu SUV tj. Range Rover czy Kia Sorento.

To tylko ułamek obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Te są jednak napisane tak, że pozwalają na szeroką interpretację. Wszystko zależy od humoru jaki obecnie posiada kontrolujący was policjant.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.