Pogoda
03.10.2018 11:07

TOP 8 pomysłów na aktywny wypoczynek zimowy w Austrii

Jeśli marzysz o wypadzie w góry, ale nie masz pomysłu, dokąd najlepiej wybrać się na zimowe wakacje, to ten artykuł może Ci pomóc. Oto TOP 8 atrakcji oferujących udany aktywny wypoczynek w Austrii.

TOP 8 pomysłów na aktywny wypoczynek zimowy w Austrii
foto: Hochwurzen Schladming-Dachstein©Peter Burgstaller

Zbliża się zima, a więc wszyscy amatorzy białego szaleństwa zaczynają szukać celu ferii zimowych. Jednym z najlepszych miejsce w Europie na aktywny zimowy wypoczynek jest Austria, a konkretnie austriackie Alpy. Postanowiliśmy przygotować listę 8 pomysłów, na to, jak najlepiej spędzić czas w tym zapierającym dech w piersiach miejscu.

1. Narty, snowboard i skiboard

Nie oszukujmy się. Większość turystów wybiera się do Austrii na ferie, żeby uprawiać najpopularniejsze sporty zimowe. Chodzi oczywiście o narty i snowboard, ale ostatnio popularność zaczyna zdobywać również skiboard. Nic dziwnego, bo w Austrii znajdują się aż 3 łańcuchy górskie Alp. Idealnym miejscem dla osób lubiących gładkie stoki, prędkość i adrenalinę jest największy w Austrii multiregion turystyczny Ski amadé, znajdujący się nieopodal Salzburga. W skład Ski amadé wchodzi 5 mniejszych regionów: Schladming-Dachstein, Salzburger Sportwelt, Gastein, Grossarltal i Hochkönig. W ich ofercie znajduje się 270 wyciągów, 760 kilometrów tras zjazdowych dla osób z różnym stopniem umiejętności oraz 200 schronisk i górskich restauracji. Wstęp do wszystkich ośrodków zapewnia jeden karnet. Ski amadé to nie tylko raj dla zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Nie brakuje również szkółek narciarskich i stoków dla początkujących.

2. Narciarstwo biegowe

Jeśli ktoś kocha narty, ale zamiast wjeżdżania na szczyty gór i osiągania zawrotnych prędkości, woli aktywne delektowanie się niesamowitymi śnieżnymi widokami, idealnym wyborem są biegówki. Dzięki nartom biegowym można na spokojnie doświadczyć piękna austriackiej przyrody. Najlepszym regionem w Austrii do uprawiania tego sportu jest niewątpliwie Styria, w której stoi lodowiec Dachstein, otoczony bujnymi lasami, urokliwymi dolinami i pięknymi górskimi szczytami. W Ramsau am Dachstein znajduje się główny ośrodek dla miłośników biegówek, oferujący 220-kilometrowy szlak, który charakteryzuje się różnicą wzniesień od 1100 metrów n.p.m. do 2700 metrów n.p.m. Szlak jest tak wyznaczony, że może po nim mknąć doświadczony biegacz, jak i osoba, która dopiero zaczyna przygodę z tym sportem.

Biegówki Mainshot ©Peter Burgstaller

3. Saneczkarstwo

Zimowa zabawa to nie tylko narty czy snowboard. Śnieg i odpowiednio stroma góra idealnie nadają się, by przywołać wspomnienia z dzieciństwa i osiągać zawrotne prędkości siedząc wygodnie w sankach. Hochwurzen to ośrodek, w którym odnajdą się entuzjaści rekreacyjnego saneczkarstwa. Znajduje się w nim jedna z najdłuższych naturalnych tras saneczkarskich w Alpach. Mierzy aż 7 kilometrów długości i jest przystosowana dla dorosłych oraz dzieci. Zaletą Hochwurzen jest nie tylko specjalnie przygotowana nawierzchnia, ale również wspaniałe widoki - panorama masywu Dachstein i pejzaż doliny Enns. Sanki to nie tylko świetny pomysł na spędzanie czasu ze swoimi pociechami, ale również na romantyczną randkę przy zachodzącym słońcu.

4. Skitour

Zanim ludzie zaczęli wykorzystywać narty do zimowej rekreacji, używali ich, by łatwiej pokonać zaśnieżone trasy górskiej. Skitour to powrót do korzeni narciarstwa, który łączy w sobie zjeżdżanie po zboczach z pieszymi wycieczkami w góry. Ten rodzaj sportu powstał dla tych osób, które lubią obcować z przyrodą na dużych wysokościach również w środku zimy. Wszyscy amatorzy Skitouru odnajdą się w Schladming-Dachstein, oferującym ponad 50 tras o różnym stopniu trudności. Jedną z najdłuższych jest Austria National Ski Tour, która ma aż 18,3 kilometra długości i rozciąga się od styryjskiej strony lodowca Dachstein do miejscowości Obertraun. Skitour można uprawiać równieżz dziećmi.Jedna z tras przyjaznych mniej zaprawionym w sportach zimowych  i masyw Dachstein.

5. Jeżdżenie nocą

Chociaż mknięcie z dużą prędkością po alpejskich stokach kojarzy się zazwyczaj z przepięknym słońcem i bezchmurnym niebem, na zimowych wakacjach w Austrii odnajdą się również nocne marki. Wiele ośrodków narciarskich oferuje śmiganie po górskich zboczach również po zmroku. Wcześniej wspomniany ośrodek Hochwurzen pozwala cieszyć się fanom narciarstwa, saneczkarstwa i skitouringu niesamowitymi nocnymi przeżyciami. 3-kilometrowa trasa numer 33 jest odpowiednio przygotowana do jazdy w nocy dzięki specjalnemu pomarańczowemu oświetleniu, zapewniającemu najlepszą wczasowiczom jest skitourowa wędrówka w ośrodku Reiteralm. Może nie jest długa (tylko 1,2 kilometra), ale pozwala napawać się pięknymi widokami na dolinę rzeki Enns widoczność. Trasa jest otwarta aż do 22:30, więc sprawdzi się idealnie jako aktywność fizyczna przed snem. Nocną jazdę oferują również inne ośrodki, między innymi Reiteralm, Galsterberg, Michaelerberghaus, Mitterberg, Planneralm i Riesneralm.

6. Turystyka zimowa 

Wyjazd w góry wcale nie musi oznaczać jeżdżenia po stokach. Alpy to łańcuch górski, który nadaje się na piesze wędrówki i przy okazji oferuje niesamowite widoki, których nie doświadczymy w innych zakątkach Europy. Fani turystyki zimowej też znajdą tu coś dla siebie. Wyjątkowość Ski amadé polega na tym, że na jego terenie znajduje się wiele pięknych szczytów górskich i dolin, urokliwych austriackich miejscowości oraz prowadzących przez nie tras turystycznych, czynnych również zimą. Jedną z nich jest wycieczka z dala od zgiełku stoków po dolinie Obertal. Można też wybrać się szlakiem prowadzącym przez malownicze miasto Schladming i przejść się wzdłuż rzeki Ennis. Ponadto warto wybrać się na wędrówkę jednym z wąwozów Untertalbachs o nazwie  Talbachklamm i podziwiać sieć strumieni, które pod zimową pokrywą, tworzą niesamowite formacje lodowe. 

Kulinarnie Mainshot ©Peter Burgstaller

7. Rakiety śnieżne

Alternatywą dla skitouringu i turystyki zimowej są rakiety, które pozwalają na wędrówki po szlakach nawet po obfitych opadach śniegu. Jednym z miejsc idealnym na założenie na nogi rakiet śnieżnych jest obszar należący do płaskowyżu Rohrmoos. Zacisze Untertal umożliwia spokojne wędrówki po śniegu. Będąc w tej okolicy, warto wybrać się też na spacer po okrytych białym puchem lasach i łąkach Rohrmoos. Dla osób wierzących w astrologię stworzono trasę Baumhoroskopweg, prowadzącą przez las, w którym znajduje się ścieżka horoskopu drzew. Nawet jeśli rośliny nie przepowiedzą przyszłości, pozostają niesamowite widoki na góry Stoderzinken, Kamm i Grimming. 

foto: Hochwurzen Schladming-Dachstein©Peter Burgstaller

8. Nightrace 2019

Nawet jeśli nie umiesz jeździć na nartach, wędrówki po lesie cię nudzą, ale nadal kochasz sporty zimowe, wyprawa w austriackie Alpy jest dla ciebie. Wszystko za sprawą The Nightrace - największej sportowej imprezy w Alpach, która odbywa się od ponad 20 lat. Od lat do Schladming ściąga około 50 tysięcy widzów, którzy oglądają walkę o puchar świata w slalomie nocnym mężczyzn. W roku 2019 The Nightrace odbywa się 29 stycznia. Naukowcy udowodnili, że kibicowanie spala kalorie, więc w pewien sposób będzie to aktywny wypoczynek w górach.

Jak widać, austriackie Alpy oferują niezliczoną ilość atrakcji dla osób, którym niestraszna zima i uwielbiają spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Miłośnicy nart, snowboardu, skiboardu, sanek, turystyki zimowej i innych śnieżnych sportów, w najwyższych górach Europy poczują się jak w raju. Atrakcje czekają zarówno na miłośników ekstremalnej jazdy jak statecznych rodzin z dziećmi. Więcej informacji znajdziecie na: www.austria.info.

Materiał partnerski

Sergiusz Kurczuk