Pogoda
27.04.2018 11:46

TVP 4K wystartuje na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

TVP ma ambitne plany dotyczące zbliżającego się Mundialu w Rosji – ponad połowę rozgrywanych na nim meczów zamierza pokazać w rozdzielczości 4K. Nie wiadomo tylko, kto i na jakich zasadach będzie mógł je oglądać.

TVP 4K wystartuje na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej
foto: Kocio, CC BY 3.0

Wniosek o wydanie koncesji trafił już do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na uruchomienie kanału TVP 4K zostało jednak niewiele czasu – mistrzostwa zaczynają się już w czerwcu 2018 roku.

Mnie wiadomo jeszcze, w jaki sposób widzowie mieliby otrzymywać dostęp do treści w UHD – najbardziej prawdopodobne jest, że kanał TVP 4K będzie oferowany tylko klientom Orange TV, jako że dysponują oni odpowiednimi dekoderami.

W ten sposób TVP 4K mogłoby trafić do 50 000 odbiorców, choć niewykluczone, że nadawca poszukuje także innych sposobów na propagowanie treści UHD.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 4K na kanale TVP

Telewizja Polska dysponuje 14 kamerami 4K, wiadomo więc było, że narodowy nadawca zamierza inwestować w treści w tym formacie. Nadawca od 2015 roku prowadzi nawet testy nadawania sygnału UHD w telewizji naziemnej, komercyjne wdrożenie DVB-T2 przewidzianej jest dopiero na 2022 rok.

Inwestycja w stworzenie infrastruktury do tworzenia i nadawania materiałów 4K miała kosztować 23,5 mln złotych – zakup sprzętu był współfinansowany przez UE.

"

Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. "

Co ciekawe, TVP nie zamierza poprzestawać na wdrożeniu rozdzielczości 4K – publiczny nadawca sprawdza już możliwości techniczne 8K i 16K.

TVP nie zapomina także o internecie – telewizja uruchomiła serwis VoD Strefa ABO, do którego darmowy dostęp mają osoby płacące abonament RTV.

Będziecie oglądać TVP 4K?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV Mundial Poza Boiskiem