TVP 4K wystartuje na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

Michał Tomaszkiewicz
27.04.2018 11:46
TVP 4K wystartuje na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Fot. Kocio, CC BY 3.0

TVP ma ambitne plany dotyczące zbliżającego się Mundialu w Rosji – ponad połowę rozgrywanych na nim meczów zamierza pokazać w rozdzielczości 4K. Nie wiadomo tylko, kto i na jakich zasadach będzie mógł je oglądać.

Wniosek o wydanie koncesji trafił już do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na uruchomienie kanału TVP 4K zostało jednak niewiele czasu – mistrzostwa zaczynają się już w czerwcu 2018 roku.

Mnie wiadomo jeszcze, w jaki sposób widzowie mieliby otrzymywać dostęp do treści w UHD – najbardziej prawdopodobne jest, że kanał TVP 4K będzie oferowany tylko klientom Orange TV, jako że dysponują oni odpowiednimi dekoderami.

W ten sposób TVP 4K mogłoby trafić do 50 000 odbiorców, choć niewykluczone, że nadawca poszukuje także innych sposobów na propagowanie treści UHD.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 4K na kanale TVP

Telewizja Polska dysponuje 14 kamerami 4K, wiadomo więc było, że narodowy nadawca zamierza inwestować w treści w tym formacie. Nadawca od 2015 roku prowadzi nawet testy nadawania sygnału UHD w telewizji naziemnej, komercyjne wdrożenie DVB-T2 przewidzianej jest dopiero na 2022 rok.

Inwestycja w stworzenie infrastruktury do tworzenia i nadawania materiałów 4K miała kosztować 23,5 mln złotych – zakup sprzętu był współfinansowany przez UE.

Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału.

Co ciekawe, TVP nie zamierza poprzestawać na wdrożeniu rozdzielczości 4K – publiczny nadawca sprawdza już możliwości techniczne 8K i 16K.

TVP nie zapomina także o internecie – telewizja uruchomiła serwis VoD Strefa ABO, do którego darmowy dostęp mają osoby płacące abonament RTV.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.