TVP chce kupić cały europejski oddział Showmax

Kamil Kacperski
02.01.2019 12:44
TVP chce kupić cały europejski oddział Showmax Fot. materiały prasowe

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska planuje pozyskać inwestorów, by kupić platformę i używać jej jako projekt komercyjny. Zainteresowanie mają być również inne podmioty z Polski.

W grudniu 2018 roku, ku zaskoczeniu większości użytkowników i mediów, platforma Showmax poinformowała, że 31 stycznia 2019 roku kończy działalność w Polsce. Według oficjalnych informacji ze strony serwisu właściciele, czyli Naspers Group, postanowili skupić się na rozwoju platformy w Afryce i wprowadzić Showmax na giełdę w Johannesburgu. Okazało się, że nawet mimo dobrych wyników serwisu w Polsce, prowadzenie go jako jedyny oddział firmy poza Afryką nie mieści się w strategii przyjętej przez właścicieli. 

Już kilka dni później dowiedzieliśmy się, że TVP jest zainteresowane kupnem treści dostępnych na platformie. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził to wiceprezes i członek zarządu polskiej telewizji, Maciej Stanecki. Mężczyzna wyjawił, że TVP jest potencjalnym kandydatem na przejęcie treści, które miałby towarzyszyć mocno rozwijającej się platformie VOD TVP.

TVP kupi Showmax w całej Europie?

Jednak jak nieoficjalnie dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, plany Telewizji Polskiej mogą być znacznie większe, niż początkowo zakładano - telewizja ma rzekomo starać się nie tylko o dostęp do biblioteki i zaplecza technologicznego platformy, ale także spróbuje przejąć Shomaksa we wszystkich europejskich krajach. Rozmowy na ten temat podobno już trwają.

Z informacji portalu wynika, że pomysł przejęcia Showmaksa w całej Europie rzekomo spodobał się potencjalnym reklamodawcom i inwestorom, co pozwoliłoby zebrać TVP pieniądze na zakup platformy. Jeśli firma Naspers zdecyduje się przystać na warunki TVP, to telewizja będzie mogła wejść we współpracę z inwestorami i stworzyć z Showmax projekt komercyjny. Jednak jak podaje Wirtualnemedia.pl, spółka nie jest jedyną firmą z Polski, która planuje przejęcie platformy. Nie wiadomo jednak, jakie konkretnie podmioty są zainteresowane.

Przejęcie Showmaksa przez Telewizję Polską powoduje, że spółka miałaby dostęp do bibliotek i zawartości serwisu, który obecny jest w 24 europejskich krajach. Są to: Andora, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, San Marino, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz oczywiście Polska. Platforma Showmax przestanie funkcjonować w Polsce dnia 31 stycznia 2019 roku. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.