Według „Wiadomości” TVP 1 „Księżyc to planeta”. Kosmiczna wpadka Danuty Holeckiej w programie [WIDEO]
Justyna Kierzkowska
03.09.2018 17:11
Według „Wiadomości” TVP 1 „Księżyc to planeta”. Kosmiczna wpadka Danuty Holeckiej w programie [WIDEO] Fot. kadr z wideo / Pixabay.com

Choć naukowcy nieustannie badają kosmos i starają się spenetrować jego najdalsze krańce, wydawać by się mogło, że skład i liczba planet po „plutonowej rewolucji” w 2006 roku, nie uległa zmianie. Okazało się jednak, że astronomia to wcale nie jest taka prosta sprawa...

Wystarczyło zaledwie kilka dni, od kiedy minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, postanowił wykreślić astronomię z listy dyscyplin naukowych, a już Mikołaj Kopernik może łapać się za głowę. W wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP 1 w niedzielę 2 września 2018 pojawiła się informacja o Zlocie Miłośników Astronomii Delta Optical AstroShow 2018, który odbył się na zamku w Gniewie w dniach 31 sierpnia - 2 września 2018. 

>> Zobacz także: Astrofizyk oskarża Pink Floyd: Nie ma ciemnej strony Księżyca <<

Księżyc to planeta? Według „Wiadomości” TVP1 - tak

Jowisz, Saturn, Mars, Neptun, Uran oraz Księżyc - nazwy planet znane są wszystkim. Często tylko nazwy. 

Tak właśnie rozpoczęła materiał prowadząca program Danuta Holecka. Tak, dobrze przeczytaliście. Wśród wymienionych planet znalazł się także Księżyc, który po tej informacji chyba na chwilę przestał świecić ze zdziwienia. Poniżej możecie zobaczyć fragment wieczornego wydania programu, w którym pojawiła się astronomiczna wpadka TVP.

Choć początkowo fragment nagrania trafił do serwisu YouTube, to zniknął z powodu naruszenia praw autorskich. Wideo pojawiło się jednak ponownie, na Twitterze:

Księżyc (jeszcze) nie jest planetą

Choć stał się nią na kilka minut 2 sierpnia 2018, przypominamy na wszelki wypadek - Księżyc, jedyny naturalny satelita Ziemi, nie jest uznawany za planetę. Jest zróżnicowanym ciałem posiadającym skorupę, płaszcz oraz jądro, którego powierzchnia powstała w wyniku różnych procesów. W zbadanych do tej pory regionach naszego Układu Słonecznego znajdują się cztery planety skaliste - Merkury, Wenus, Ziemia, Mars - oraz cztery planety gazowe - Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

W Układzie jest także pięć obiektów zaliczonych do klasy planet karłowatych - Ceres, Pluton (do 24 sierpnia 2006 roku uznawany za 9. planetę Układu), Haumea, Makemake i Eris.

Do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób, a pierwszym człowiekiem, któremu udało się tego dokonać 21 lipca 1969, był amerykański astronauta Neil Armstrong, podróżujący z misją Apollo 11. Wtedy też wypowiedział słynne zdanie „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

>> Zobacz także: Co znajduje się po ciemnej stronie Księżyca? Oto najpopularniejsze teorie spiskowe <<

Jarosław Gowin: Astronomia przestanie być w Polsce odrębną dziedziną naukową

Decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wykreśleniu astronomii z listy dyscyplin naukowych wzbudziła wiele protestów i została dosadnie skrytykowana przez naukowców. Polskie Towarzystwo Astronomiczne wystosowało już specjalną petycję w tej sprawie, podkreślając, że „według statystyk prowadzonych w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego”.

W oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń polecamy naszą kosmiczną playlistę - Top 10: Rockowe utwory o Księżycu i kosmosie. Przypominamy też, że po kilku tygodniach nieobecności do internetu w nowej wersji powrócił także Generator pasków z „Wiadomości” TVP 1, który ponownie stał się hitem wśród internautów.

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.