TVP nie pozwoli transmitować meczów Mistrzostw Świata w internecie

Michał Tomaszkiewicz
25.05.2018 11:24
TVP nie pozwoli transmitować meczów Mistrzostw Świata w internecie Fot. Damian Kosciesza, CC BY 2.0

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekreśliła właśnie szanse na oglądanie meczów Mistrzostw Świata w Rosji przez internet – według jej interpretacji, ustawowy obowiązek transmitowania sygnału telewizji publicznej nie musi, a nawet nie może być przestrzegany.

Sygnał telewizji publicznej jest dobrem wspólnym i dlatego, na zasadzie must carry/must offer, powinien być rozpowszechniany przez wszystkich działających w Polsce nadawców. Tak przynajmniej mówi prawo, a tłumaczona dosłownie angielska maksyma oznacza, że sygnał TVP musi być transmitowany przez platformy satelitarne, kablowe (i w domyśle internetowe), a telewizja publiczna musi go udostępnić i nie może odmówić.

Z prawa (i obowiązku) transmitowania sygnału TVP zamierzały korzystać telewizje internetowo – włączenie do oferty kanałów publicznych pozwoliłoby im oferować użytkownikom transmisje z Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji.

Pomysł ten nie spodobał się Telewizji Polskiej, która wydała ciężkie pieniądze na prawa do transmisji meczów Mistrzostw Świata i nie chce, żeby ktoś mógł podpiąć się pod jej transmisje za darmo. Nawet, gdy taki obowiązek nakłada na niego prawo.

Mistrzostw Świata nie będzie można obejrzeć w internecie

Jacek Kurski, szef TVP, oświadczył że nadawca publiczny czuje się okradany.

Interpretacja mówiąca, że można sobie ukraść sygnał, który w stu procentach jest dostępny w telewizji naziemnej, satelitarnej, w VoD Telewizji Polskiej i udać, że to jest must carry, must offer jest oczywistym złodziejstwem. Sprawa jest oczywista - jeżeli sieć nie jest zamknięta tylko otwarta, jeżeli odbiorcami końcowymi nie są urządzenia przynależne do tej sieci to zasada must carry, must offer nie może w żaden sposób obowiązywać. Oznaczałoby to skrajną dewastację rynku.

Z obiekcjami TVP zgodziła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która stwierdziła, że zasada must carry/must offer oczywiście obowiązuje, ale żeby ją zastosować, potrzeba zgody telewizji publicznej. Ta nie może w świetle prawa odmówić udostępnienia sygnału, ale jak się okazało – nie zamierza wydawać zgody zbyt szybko.

Po starciu z internetową telewizją WP Pilot sygnał TVP zniknął z platformy i ma pojawić się ponownie po 16 lipca 2018 – a wiec już po zakończeniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. TVN, który chciał włączyć TVP do oferty Playera, także musi obejść się smakiem – według KRRiTV, jeśli zgodnie z zasadą must carry zacznie udostępniać kanały TVP, będzie traktowana jako pirat i ukarany wysoką grzywną.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.