Pogoda
25.05.2018 11:24

TVP nie pozwoli transmitować meczów Mistrzostw Świata w internecie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekreśliła właśnie szanse na oglądanie meczów Mistrzostw Świata w Rosji przez internet – według jej interpretacji, ustawowy obowiązek transmitowania sygnału telewizji publicznej nie musi, a nawet nie może być przestrzegany.

Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik
foto: Damian Kosciesza, CC BY 2.0

Sygnał telewizji publicznej jest dobrem wspólnym i dlatego, na zasadzie must carry/must offer, powinien być rozpowszechniany przez wszystkich działających w Polsce nadawców. Tak przynajmniej mówi prawo, a tłumaczona dosłownie angielska maksyma oznacza, że sygnał TVP musi być transmitowany przez platformy satelitarne, kablowe (i w domyśle internetowe), a telewizja publiczna musi go udostępnić i nie może odmówić.

Z prawa (i obowiązku) transmitowania sygnału TVP zamierzały korzystać telewizje internetowo – włączenie do oferty kanałów publicznych pozwoliłoby im oferować użytkownikom transmisje z Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji.

Pomysł ten nie spodobał się Telewizji Polskiej, która wydała ciężkie pieniądze na prawa do transmisji meczów Mistrzostw Świata i nie chce, żeby ktoś mógł podpiąć się pod jej transmisje za darmo. Nawet, gdy taki obowiązek nakłada na niego prawo.

Mistrzostw Świata nie będzie można obejrzeć w internecie

Jacek Kurski, szef TVP, oświadczył że nadawca publiczny czuje się okradany.

"

Interpretacja mówiąca, że można sobie ukraść sygnał, który w stu procentach jest dostępny w telewizji naziemnej, satelitarnej, w VoD Telewizji Polskiej i udać, że to jest must carry, must offer jest oczywistym złodziejstwem. Sprawa jest oczywista - jeżeli sieć nie jest zamknięta tylko otwarta, jeżeli odbiorcami końcowymi nie są urządzenia przynależne do tej sieci to zasada must carry, must offer nie może w żaden sposób obowiązywać. Oznaczałoby to skrajną dewastację rynku. "

Z obiekcjami TVP zgodziła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która stwierdziła, że zasada must carry/must offer oczywiście obowiązuje, ale żeby ją zastosować, potrzeba zgody telewizji publicznej. Ta nie może w świetle prawa odmówić udostępnienia sygnału, ale jak się okazało – nie zamierza wydawać zgody zbyt szybko.

Po starciu z internetową telewizją WP Pilot sygnał TVP zniknął z platformy i ma pojawić się ponownie po 16 lipca 2018 – a wiec już po zakończeniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. TVN, który chciał włączyć TVP do oferty Playera, także musi obejść się smakiem – według KRRiTV, jeśli zgodnie z zasadą must carry zacznie udostępniać kanały TVP, będzie traktowana jako pirat i ukarany wysoką grzywną.

Jak zamierzacie oglądać Mistrzostwa Świata?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV Mundial Poza Boiskiem