Pogoda
16.07.2018 13:36

TVP pozwie twórcę generatora pasków z „Wiadomości”?

TVP nie lubi konkurencji – generator pasków został zamknięty, a telewizja publiczna zastanawia się nad podjęciem kroków prawnych.

Generator pasków Wiadomości TVP
foto: zrzut ekranu

Prosta strona umożliwiająca zamieszczeniu na pasku informacyjnym z „Wiadomości” własnego komunikatu o treści nie dłużej niż odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę z miejsca stała się hitem internetu.

Witryna nie była przygotowana na oblężenie, jakie przeżyła – autor pochwalił się, że błyskawicznie wygenerowano ponad 20 000 własnych pasków, co skutecznie zużyło limit transferu na koncie.

Generator pasków udało się uruchomić ponownie, radość internautów nie trwała jednak długo – wygląda na to, że witryna zniknęła z sieci, i tym razem na dobre. Nieoficjalnie mówi się, że TVP zastanawia się nad pozwaniem autora strony.

TVP może pozwać twórcę generatora pasków

Telewizja publiczna bada, czy nie doszło do naruszenia własności intelektualnej stacji oraz dóbr osobistych prezenterów.

Wygenerowana grafika pokazywała Michała Adamczyka, Danutę Holecką, Antoniego Trzmiela lub Krzysztofa Ziemca w studio „Wiadomości”. Logo TVP, oprawa graficzna programu oraz wystrój pomieszczenia jest chronione prawnie, a teksty wkładane w usta pasek przez niektórych internautów mogą naruszać godność osobistą.

Autor generatora pasków zastrzegł co prawda, że witryna jest tylko edytorem graficznym i nie ma na celu obrażania żadnej osoby ani instytucji, odcinając się od odpowiedzialności za stworzone przez użytkowników memy, zamieścił jednak w witrynie link umożliwiający przekazanie mu pieniędzy, co może zostać zinterpretowane jako zarabianie na materiałach należących do TVP.

Wysłaliśmy do rzecznika telewizji publicznej trzy proste pytania:

  • czy zamknięcie „generatora pasków” nastąpiło po interwencji TVP?
  • czy TVP zamierza podjąć kroki prawne wobec twórcy strony?
  • czy rozważa się podjęcie podobnych działań wobec internautów, którzy umieszczali w sieci stworzone przez siebie paski?

Odpowiedziami podzielimy się natychmiast po ich otrzymaniu.

Skorzystaliście z paska, póki działał?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet