TVP uruchomi „publicznego Netfliksa”

Michał Tomaszkiewicz
25.08.2017 15:15
TVP uruchomi „publicznego Netfliksa” Fot. zrzut ekranu

Nowy, płatny serwis z filmami na żądanie ma oferować zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Dobra wiadomość TVP ma dla regularnie płacących abonament RTV – oni będą mogli oglądać filmy za darmo.

Publiczna telewizja widzi swój nowy projekt jako narzędzie zachęcające do opłacania abonamentu – z tego obowiązku wywiązuje się niewielka liczba Polaków. Zanim system zostanie uszczelniony odgórnie – docelowo abonament ma zostać zastąpiony przez podatek pobierany od każdego obywatela wraz z podatkiem dochodowymTVP stara się znaleźć sposoby na przemówienie do sumienia właścicieli odbiorników telewizyjnych i radiowych, którzy nie zasilają co miesiąc konta narodowego nadawcy.

Dużo mówiło się do tej pory o metodzie kija i karach, jakie czekają na nie płacących abonamentu. Według zapisów ustawy, o której w ostatnich miesiącach zrobiło się bardzo cicho, płatne telewizje kablowe i satelitarne miały przekazywać zbierającej abonament RTV Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Założenie było takie, by domniemywać posiadanie przez nich telewizorów i wystawić wezwanie do płacenia abonamentu.

Teraz TVP chce wypróbować metodę marchewki o dać darmowy dostęp do płatnego serwisu osobom, które regularnie płacą daninę na media publiczne.

W zapowiedzianym na październik 2017 roku nowym konkurencie dla Netfliksa – który irytuje użytkowników usuwaniem ze swojej biblioteki dużej liczby cenionych filmów i seriali – mają się znaleźć zarówno produkcje własne TVP, jak i obrazy zagraniczne. O doborze materiałów nie wiadomo jeszcze zbyt wiele – najprawdopodobniej będą to treści stworzone przez innych europejskich nadawców publicznych, na przykład przez BBC.

TVP zadeklarowało, że w zasobach nowej witryny znajdą się seriale produkowane specjalnie dla tego serwisu VoD.

Nie wiadomo jeszcze, jaką opłatę za korzystanie z serwisu miałyby ponosić osoby, które z opłacanie abonamentu są na bakier. Raczej trudno się spodziewać, żeby oferta TVP skłoniła ich do wysupłania pieniędzy i podania przy tym swoich danych osobowych – byłoby to jednoznaczne z przyznaniem się, że abonamentu się nie płaci. Gdy ktoś zostanie na tym przyłapany, musi zapłacić około 1500 zł zaległości wraz z odsetkami.

TVP ma już ofertę internetową ofertę specjalną dla osób, które płacą abonament – to Strefa Widza, w której znajdują się premierowe odcinki seriali oraz produkcje archiwalne (te można obejrzeć zupełnie za darmo).

TVP przyznaje, że ze Strefy Widza korzysta 20 000 osób. Główny serwis VoD publicznego nadawcy na 1,4 mln realnych użytkowników.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.