Ta "przeklęta" piosenka niszczyła dyski twarde w komputerach. Rzecznik Microsofu wyjaśnił ciekawe zjawisko

23.08.2022 12:12
Ta "przeklęta" piosenka niszczyła dyski twarde w komputerach. Rzecznik Microsofu wyjaśnił ciekawe zjawisko Fot. Shutterstock

Ta historia jest wręcz niewiarygodna! Raymond Chen rzecznik Microsoftu, opowiedział niedawno na swoim blogu o pewnej piosence, która psuła dyski twarde komputerów. Co to za utwór?

To będzie przykra wiadomość dla fanów Janet Jackson. Jej piosenka z 1989 w tajemniczy sposób powoduje, że dyski twarde w komputerach ulegają zniszczeniu. Jak to możliwe?

Ta "przeklęta" piosenka niszczyła dyski twarde w komputerach

16 sierpnia 2022 główny inżynier oprogramowania Microsoftu, Raymond Chen, podzielił się na swoim blogu osobliwą historią. Mężczyzna opisał tajemnicze awarie twardych dysków w komputerach, mające związek z piosenką Janet Jackson.

Polecamy

Jak się okazuje częstotliwości w ścieżce audio "Rhythm Nation" Janet Jackson rezonują z dyskami twardymi o prędkości obrotowej 5400 obr./min. W efekcie tego zjawiska dochodzi do utraty danych z nośnika, a czasem wręcz nieodwracalnego uszkodzenia dysku.

Mówiąc prościej, utwór zawierał częstotliwość, która po odtworzeniu przez głośniki laptopa powodowała drgania określonych modeli dysków twardych - co oznaczało, że komputer działał nieprawidłowo. Działa to dokładnie tak jak w przypadku gdy wysoki dźwięk może spowodować rozbicie się kieliszka do wina

- czytamy we wpisie.

Historia stała się jeszcze bardziej fascynująca, gdy okazało się, że "Rhythm Nation" niszczy nie tylko sprzęt, na którym jest odtwarzane. Dyski twarde ulegają awariom także w komputerach znajdujących się w pobliżu urządzenia odtwarzającego dźwięk.

Autor bloga zachował dla siebie szczegóły dotyczące konkretnych modeli sprzętu dotkniętych problemem. Zdradził jednak, że odkrycie zostało po raz pierwszy potwierdzone przez "dużego producenta komputerów" i że po przejściu licznych testów udało się wskazać główną przyczynę.

A oto "przeklęta" piosenka. Odtwarzacie na własną odpowiedzialność!

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.