Tajemnicza substancja znaleziona na Księżycu. Co odkryli Chińczycy?

28.10.2019 13:44
Tajemnicza substancja znaleziona na Księżycu. Co odkryli Chińczycy? Fot. Shutterstock

NASA skomentowało pochodzenie tajemniczej substancji znalezionej po niewidocznej stronie Księżyca. Sprawdź, co znalazł łazik Yutu-2.

Na początku września 2019 roku Chińska Agencja Kosmiczna oświadczyła, że w kraterze znajdującym się po "ciemnej stronie" Księżyca, odnaleziono dziwną żelową substancję. Naukowcy potwierdzili, czym jest tajemnicze znalezisko i jakie jest jego pochodzenie.

Szokujące odkrycie po niewidocznej stronie Księżyca

7 grudnia 2018 roku z kosmodromu Xichang wystartowała sonda, na której pokładzie znajdował się lądownik z łazikiem Yutu 2. Sonda dotarła do celu 3 stycznia 2019 roku i bezpiecznie wylądowała w kraterze von Kármána w obszarze basenu Bieguna Południowego – Aitken. Niedługo po zakończeniu procedury wyjechał z niej łazik Yutu 2 jak dotąd drugi chiński pojazd na Księżycu.

Próby poznania tajemnicy niewidocznej półkuli Księżyca były podejmowane już wielokrotnie, jednak to Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jako pierwsza na świecie wysłała w tę okolicę bezzałogowy łazik.

Chang’e 4 to już czwarta misja na Księżyc w ramach chińskiego programu badań naszego satelity. Jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy bezzałogowy łazik eksploruje drugą stronę Księżyca.

25 lipca 2019 roku robot rozpoczął swoją mozolną wędrówkę po srebrnym globie w okolicy pełnej małych kraterów. W jednym z nich udało mu się sfotografować ślady tajemniczej substancji przypominającej żel, której kolor znacznie różnił się od otoczenia. Od tego czasu wszystkie działania misji Chang’e 4 skupiały się na próbach ustalenia, czym jest ten tajemniczy materiał.

Czym jest tajemnicza substancja z niewidocznej strony księżyca?

Jak się okazuje, odkrycie nie jest tak bardzo szokujące, jak wydawało się początkowo. Jak twierdzi Clive Neal, naukowiec zajmujący się badaniami Księżyca na Uniwersytecie w Notre Dame w stanie Indiana,  tajemnicza substancja to "szkło", które powstało na skutek uderzenia asteroidy w powierzchnie Księżyca. Podobnego zdania są również naukowcy NASA.

Przeczytaj także

Jeden z naukowców Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, Dan Moriarty skomentował tajemnicze odkrycie:

Kształt fragmentów jest dość podobny do innego materiału w tym rejonie. Mówi nam to, że zarówno ten materiał, jak i materiał go otaczający mają podobną historię.

Podobny materiał został odnaleziony podczas amerykańskiej misji Apollo 17 w 1972 roku. Zdaniem Moriarty'ego tajemnicza substancja znaleziona przez Chińczyków nie różni się składem od otaczającego go pyłu i powstał w taki sam sposób.

Zobacz również: Tajemniczy obiekt na Księżycu. Czy to dowód na istnienie UFO? [ZDJĘCIA]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.