Pogoda
28.10.2019 13:44

Tajemnicza substancja znaleziona na Księżycu. Co odkryli Chińczycy?

NASA skomentowało pochodzenie tajemniczej substancji znalezionej po niewidocznej stronie Księżyca. Sprawdź, co znalazł łazik Yutu-2.

Tajemnicza substancja na Księżycu
foto: Shutterstock

Na początku września 2019 roku Chińska Agencja Kosmiczna oświadczyła, że w kraterze znajdującym się po "ciemnej stronie" Księżyca, odnaleziono dziwną żelową substancję. Naukowcy potwierdzili, czym jest tajemnicze znalezisko i jakie jest jego pochodzenie.

Szokujące odkrycie po niewidocznej stronie Księżyca

7 grudnia 2018 roku z kosmodromu Xichang wystartowała sonda, na której pokładzie znajdował się lądownik z łazikiem Yutu 2. Sonda dotarła do celu 3 stycznia 2019 roku i bezpiecznie wylądowała w kraterze von Kármána w obszarze basenu Bieguna Południowego – Aitken. Niedługo po zakończeniu procedury wyjechał z niej łazik Yutu 2 jak dotąd drugi chiński pojazd na Księżycu.

Próby poznania tajemnicy niewidocznej półkuli Księżyca były podejmowane już wielokrotnie, jednak to Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jako pierwsza na świecie wysłała w tę okolicę bezzałogowy łazik.

Chang’e 4 to już czwarta misja na Księżyc w ramach chińskiego programu badań naszego satelity. Jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy bezzałogowy łazik eksploruje drugą stronę Księżyca.

25 lipca 2019 roku robot rozpoczął swoją mozolną wędrówkę po srebrnym globie w okolicy pełnej małych kraterów. W jednym z nich udało mu się sfotografować ślady tajemniczej substancji przypominającej żel, której kolor znacznie różnił się od otoczenia. Od tego czasu wszystkie działania misji Chang’e 4 skupiały się na próbach ustalenia, czym jest ten tajemniczy materiał.

Czym jest tajemnicza substancja z niewidocznej strony księżyca?

Jak się okazuje, odkrycie nie jest tak bardzo szokujące, jak wydawało się początkowo. Jak twierdzi Clive Neal, naukowiec zajmujący się badaniami Księżyca na Uniwersytecie w Notre Dame w stanie Indiana,  tajemnicza substancja to "szkło", które powstało na skutek uderzenia asteroidy w powierzchnie Księżyca. Podobnego zdania są również naukowcy NASA.

bawełna z Chang'e 4
bawełna z Chang'e 4
Przeczytaj także Chińczycy pokazali pierwszą roślinę na Księżycu

Jeden z naukowców Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, Dan Moriarty skomentował tajemnicze odkrycie:

"

Kształt fragmentów jest dość podobny do innego materiału w tym rejonie. Mówi nam to, że zarówno ten materiał, jak i materiał go otaczający mają podobną historię. "

Podobny materiał został odnaleziony podczas amerykańskiej misji Apollo 17 w 1972 roku. Zdaniem Moriarty'ego tajemnicza substancja znaleziona przez Chińczyków nie różni się składem od otaczającego go pyłu i powstał w taki sam sposób.

Zobacz również: Tajemniczy obiekt na Księżycu. Czy to dowód na istnienie UFO? [ZDJĘCIA]

Tagi: Archiwum Tajemnic