Tajemnicze kręgi w Polsce - lądowiska dla statków UFO czy dawne miejsca kultu?

28.12.2018 19:01
Tajemnicze kręgi w Polsce - lądowiska dla statków UFO czy dawne miejsca kultu? Fot. shutterstock.com

Czym są kamienne kręgi, które od tysięcy lat budowano w różnych miejscach na Ziemi. Czy wierzyć archeologom czy badaczom zjawisk paranormalnych? 

Opowieści o kamiennych kręgach budzą grozę. Najsłynniejszy z kręgów znajduje się oczywiście w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Stonehenge, bo o nim mowa, pochodzi z epok neolitu i brązu. Co ciekawe w Polsce można znaleźć podobne i równie stare obiekty.

Kręgi w zbożu pod Oławą

Jak dotąd zbożowe kręgi kojarzyły się z manifestacjami UFO, budząc strach i ciekawość u nielicznych świadkach, którzy obserwowali to zjawisko. Często powstawaniu kręgów towarzyszyły dziwne światła i zaburzenia magnetyczne (w pobliżu kręgów przestawały działać urządzenia elektroniczne, zaś obserwatorzy odczuwali dziwne dolegliwości).
Tym razem było zupełnie inaczej. Znalezisko odkryto latem 2017 roku podczas rekonesansu lotniczego, w czasie którego poszukiwano nieznanych dotychczas stanowisk archeologicznych na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Doktor Mirosław Furmanek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego ujrzał na polu pod Oławą kręgi w zbożu. Jednak tym razem nie był to kolejny przejaw działalności kosmitów, lecz pozostałość monumentalnej konstrukcji drewniano-ziemnej, która powstała 4900-4600 lat p.n.e. Konstrukcja kręgów składa się z podwójnego systemu rowów, które po wewnętrznej stronie posiadały potrójną palisadę. Do wnętrza budowli prowadziły cztery regularnie rozmieszczone wejścia.

Jak twierdzą naukowcy, budowla mogła pełnić funkcje starożytnego obserwatorium astronomicznego lub mogła być gigantycznym kalendarzem. Naukowcy nie wykluczają także opcji, że obiekt pełnił funkcje obronne - okoliczni mieszkańcy mogli się chronić za fortyfikacjami. Miejsce, w którym znajdują się kręgi, jest nadal ukrywane przed niechcianymi osobami.

Pietrowice Wielkie - Stonehenge pod Raciborzem

W 2010 i 2011 roku archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem doktora Mirosława Furmanka w czasie analizy zdjęć satelitarnych odkryli monumentalne obiekty w Pietrowicach Wielkich. Po wykonaniu badań geofizycznych zlokalizowano owalny obiekt, który składał się z dwóch koncentrycznych fos.

Pierwsza z nich miała około 180 metrów średnicy i trzy metry głębokości, zaś druga (wewnętrzna) około 120 metrów i była głęboka na jakieś 1.2 metra. Obiekt posiadał dwa wejścia: jedno od strony wschodniej, drugie od strony północno-zachodniej. Między fosami znajdowały się wysokie na 1,5 metra trapezowate jamy, w których odkryto szkielet najprawdopodobniej kozy, psa i poćwiartowane szczątki cielaka oraz fragmenty naczyń, narzędzi krzemiennych, szpil i szydeł wykonanych z kości zwierzęcych, a także zawieszki z miedzi lub brązu. Krąg w Pietrowicach jest starszy od Stonehenge i jak twierdzą naukowcy wybudowany został przez wczesne ludy około 4900 lat przed narodzinami Chrystusa.

foto: Wolfgang Sauber; CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0; wikipedia.com Fot. foto: Wolfgang Sauber; CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0; wikipedia.com

Węsiory - jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce

Cmentarzysko położone jest około 1,5 km na południe od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Według archeologów jest to miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku znajdują się kamienne kręgi i kurhany. Prowadzone od 1956 roku prace badawcze ujawniły 3 kamienne kręgi, 16 kurhanów oraz 110 pochówków ciałopalnych i szkieletowych.

Badający to miejsce radiesteci odkryli, że z głazów emanuje wielka moc, a megalityczne budowle są czymś w rodzaju dysków magnetycznych, na których wysoko rozwinięta cywilizacja zapisała informacje dla potomnych. Która z wersji jest bardziej prawdopodobna? Podobno licznie odwiedzający to miejsce turyści czują tajemniczą energię, a wielu z nich uważa, że kaszubskie Stonehenge to miejsce niepokojące i jednocześnie magiczne.

foto: Przykuta; wikipedia.com Fot. foto: Przykuta; wikipedia.com

Kamienne kręgi w Odrach

Odry to wieś nad Wdą, znajdującą się w odległości około 13 kiletrów na północ od Czerska. To właśnie tam znajduje się unikatowy rezerwat „Kręgi Kamienne”. To największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie. Jak twierdzi w swej książce "Kosmiczne miasta w epoce kamiennej" Erich von Daeniken, jest to pozostałość dużego kosmicznego lądowiska sprzed kilku tysięcy lat. Daeniken twierdzi, że wszystkie kręgi na świecie powstały wiele tysięcy lat temu, a dopiero kolejne pokolenia, nie rozumiejąc ich przeznaczenia, uczyniły z nich cmentarzyska i miejsca kultu.

foto: Przykuta; wikipedia.com Fot. foto: Przykuta; wikipedia.com

Podczas prowadzonych w 1962 roku prac archeologicznych pod kierunkiem doktora Jerzego Kmiecińskiego z Uniwersytetu Łódzkiego sformułowano teorię powstania obiektu. Został on sklasyfikowany jako cmentarzysko kultury wielbarskiej przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne.

Inna teoria funkcji kręgów została wysunięta przez badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza. Odrzucił on stanowczo wcześniejsze hipotezy identyfikujące kręgi jako specyficzne formy pochówku oraz uznał te zagadkowe konstrukcje za miejsca wieców i sądów plemiennych. Istnieje również hipoteza, że kręgi to starożytne obserwatorium astronomiczne. Do tej pory naukowcy i badacze zjawisk paranormalnych spierają się o datę i przeznaczenie obiektu. 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.