Tajemnicze mamidło uchwycone w Tatrach. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie

07.10.2021 15:05
Tajemnicze mamidło uchwycone w Tatrach. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie Fot. Shutterstock

Dla jednych piękne, dla innych przerażające. Osławione Widmo Brockenu ukazało się w Tatrach. Zdaniem przesądnych zwiastuje ono tragedię.

Przerażające, a zarazem intrygujące zjawisko ukazało się w Tatrach. Czym jest Widmo Brockenu i czy może być dla nas groźne.

Tajemnicze mamidło uchwycone w Tatrach

Widmo Brockenu, zwane inaczej zjawiskiem Brockenu lub mamidłem górskim jest to zjawisko optyczne spotykane najczęściej w górach. Zdaniem przesądnych zwiastuje ono tragedię.

Polecamy

Wokół zjawiska narosło wiele przerażających legend. Najpopularniejszą z nich upowszechnił w 1925 roku Jan Alfred Szczepański, jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego. Jego zdaniem ujrzenie Widma Brockenu zwiastuje śmierć.
Nieco ponad tydzień temu Facebookowym profilu "Tatromaniak" opublikowane zostało niezwykłe zdjęcie. Autorem fotografii jest Tomek Marciniak. Mężczyzna wykonał je podczas zejścia ze Świnicy.

Upolowałem 4 Brokeny, ale ten pierwszy jest i będzie dla mnie wyjątkowy. Mam nadzieje, że i wam się spodoba.

 - skomentował fotograf w opisie zdjęcia.

Widmo Brockenu - Co to jest i jak powstaje?

Jak się okazuje, tajemnicze zdjęcie nie ma związku ze wszystkimi opowieściami z dreszczykiem dotyczącymi tego miejsca. Fotografia przedstawia Widmo Brockenu. Zjawisko polega na obserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora, który najczęściej otoczony jest tzw. glorią, czyli tęczową obwódką. Powstaniu mamidła górskiego sprzyja mgła znajdująca się poniżej obserwatora. W chwili, gdy obserwator znajdzie się na linii pomiędzy słońcem i mgłą, zaczyna ona odgrywać rolę ekranu, który działa powiększająco, przez co cień na tle oddalony gór wydaje się znacznie większy, niż w rzeczywistości.

Zobacz również: Babia Góra jak Piramida Cheopsa. Tajemniczy przypadek w Beskidach [ZDJĘCIE]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.