Pogoda
28.01.2020 11:00

Tajemnicze nadajniki na Wilanowie. Mieszkańcy boją się „śmiertelnego 5G”

Panika wśród mieszkańców Wilanowa po zamontowaniu na terenie osiedla nowych nadajników komórkowych. Piszący obawiają się, że to technologia 5G, która „powoduje uszkodzenia DNA i prowadzi do nowotworów”.

nowe nadajniki komórkowe w Wilanowie
foto: materiały prasowe UM Wilanów

5G to technologia, która odmieni nasze życie. Znaczna wyższa przepustowość sieci i możliwość obsługi większej liczby urządzeń sprawi, że do internetu będzie podłączone praktycznie wszystko. Nowa generacja telefonii komórkowej budzi jednak u ludzi ogromne obawy.

W Polsce dochodziło już nawet do marszów przeciwko wdrażaniu nowej technologii. Obawa przed 5G żywa jest też w warszawskim Wilanowie, którego mieszkańcy chętnie perorują o wyższości i ekskluzywności bloków, w których mieszkają.

W dyskusji o nowych nadajnikach nie koncentruje się jednak na temacie zaniżania wartości nieruchomości przez postawienie masztu w okolicy. Mieszkańcy boją się o życie.

"

Jako mieszkaniec Wilanowa, wychowujący małe dziecko sprzeciwiam się nadajnikom 5G w miasteczku! "

maszt komórkowy na dachu
maszt komórkowy na dachu
Przeczytaj także Mieszkańcy bloku w Opolu chcą eksmisji masztu komórkowego z dachu. Uważają, że zabił już 11 osób

UM Wilanów wydał nawet specjalny komunikat w tej sprawie, tłumaczący dokładnie czym są nadajniki i jak w rzeczywistości wpłyną na korzystanie z telefonii komórkowej na terenie dzielnicy.

wilanow_5g_02

Nowe nadajniki komórkowe przeraziły mieszkańców Wilanowa. Mówią o „śmiertelnym zagrożeniu”

Instalacje zostały wykonane przez Emitela, spółkę telekomunikacyjną, która dokładnie wyjaśniła swoje plany i zamiary:

"

Mieszkańcy Miasteczka Wilanów mogli zaobserwować montaż 2 słupów ulicznych o wysokości 8 metrów każdy. To nowoczesne instalacje na potrzeby telefonii komórkowej, które poza swoimi dedykowanymi funkcjonalnościami są także ozdobą miejsca, w którym stoją. Znalazły się one na skrzyżowaniu Oś Królewska/ Sarmacka oraz na skrzyżowaniu Klimczaka/ Sarmacka. W planach Emitel ma realizację kolejnych lokalizacji z podobnymi antenami. "

Przy okazji podano informację, że nadajniki nie są nawet jeszcze używane. Nie należą do żadnej sieci komórkowej, a operatorzy dopiero zaczynają przeprowadzać ich testy. Na wdrożenie trzeba więc będzie jeszcze trochę poczekać.

"

Do testów przystąpił już pierwszy operator komórkowy a w najbliższym czasie swoje testy będą prowadzić kolejni. Każdy z punktów dostępowych realizuje funkcje nadawania i odbioru sygnału radiowego sieci telefonii komórkowych w pasmach 800 MHz, 900 MHz i opcjonalne 1800 MHz w technologiach 3G oraz 4G. Zapewnia to obsługę połączeń głosowych oraz szerokopasmowego internetu mobilnego. Instalacje antenowe zostały podłączone do sieci operatorów komórkowych za pomocą łącza światłowodowego. Moce nadajników są kilkudziesięciokrotnie mniejsze, niż typowe rozwiązania wieżowe lub dachowe. Podobne rozwiązania są już widoczne na osiedlach i ulicach miast Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. "

Gęściej rozmieszczone nadajniki o niższej mocy to podstawa działania sieci 5G. Zwiększenie liczby masztów jest przez przeciwników nowej generacji telefonii komórkowej błędnie interpretowana jako podwyższenie mocy pola elektromagnetycznego, na które będzie wystawiony użytkownik. W rzeczywistości jest odwrotnie – mniejsze dystanse oznaczają, że smartfony mogą używać mniej energii do wysyłania sygnału.

"

Warto zauważyć, że zlokalizowanie instalacji tego typu w otoczeniu zabudowy mieszkalnej powoduje, że telefony użytkowników znajdujących się w zasięgu mogą nadawać ze znacznie mniejszą mocą, niż w sytuacji konieczności nadawania do odległej o setki metrów klasycznej stacji bazowej. "

Nowe nadajniki mają poprawić zasięg w mieszkaniach i lokalach mieszących się na niskich piętrach.

Zobacz także: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt operatora. Złapano ich ze szlifierką w rękach 

Boicie się 5G?

Tagi: Mobile