Tajemnicze ślady dziecięcych dłoni sprzed 1200 lat. Mają związek z rytuałami Majów

06.05.2021 11:31
Tajemnicze ślady dziecięcych dłoni sprzed 1200 lat. Mają związek z rytuaami Majów. Fot. akg-images / Werner Forman/EAST NEWS

Ponad 100 odcisków dłoni dzieci odkryto w jaskini na meksykańskim półwyspie Jukatan. Zdaniem archeologów niecodzienne znalezisko rzuca nowe światło na rytuały Majów.

W meksykańskiej części półwyspie Jukatan, w jaskini na terenie Chichén Itzá, dawnego miasta Majów, natrafiono dwukolorowe odciski dłoni należących do dzieci. Jak twierdzą archeolodzy, ślady te pozostawiono co najmniej 1200 lat temu, a ich kolor nie jest przypadkowy.

Ponad 100 śladów dziecięcych dłoni

Odkrycia dokonano w pobliżu wykopaliska archeologicznego Chichén Itzá. 10 metrów dalej rośnie drzewo kapokowe, które uważane jest przez Majów za święte. Odnotowano łącznie 137 odcisków dłoni wykonanych przez dzieci.

Zobacz także

Archeolodzy uważają, że odkrycie rzuca nowe światło na rytuały Majów. Odciski występują bowiem w dwóch kolorach: czerwonym i czarnym. Zdaniem badaczy jest to nieprzypadkowa kombinacja kolorystyczna. Nie przypadkowe jest również miejsce znaleziska. Majowie otaczali kultem i opieką drzewa kapokowe i odprawiali religijne ceremonie w ich pobliżu. Ten konkretny gatunek drzew symbolizuje w religii rdzennych mieszkańców tych terenów jedność człowieka z naturą.

Co oznaczają kolory odcisków?

137 czarnych i czerwonych odcisków dłoni znalezionych na ścianach jaskini na półwyspie Jukatan w Meksyku nie przypadkowo jest akurat w tych kolorach. Czarne symbolizują śmierć, jednak nie w dosłownym sensie, a z perspektywy rytuału. Czerwone nawiązują do wojny lub życia.

Odciski są związane z rytuałem dojrzewania, a ich barwa nie pozostaje bez znaczenia. Niektóre mają czarny kolor, co ma symbolizować śmierć, jednak nie w dosłownym sensie, a z perspektywy rytuału.

– wyjaśnia archeolog Sergio Grosjean.

Prócz tajemniczych odcisków dziecięcych dłoni znaleziono również wyrzeźbioną twarz i sześć rzeźb reliefowych z lat 800-1000 naszej ery.

Źródło: Reuters

Zobacz również: Niezidentyfikowane obiekty niedaleko rakiety Falcon. Czy to UFO?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.