Tajemniczy posąg bożka z Shigir. Ma 11,5 tys. lat i nie powinien istnieć

30.05.2022 13:41
Tajemniczy posąg bożka z Shigir. Ma 11,5 tys. lat i nie powinien istnieć Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Ma niemal 4 metry i powstał 11,5 tys. lat temu. Czym jest tajemniczy posąg z Shigir?

Najstarsza znana drewniana rzeźba została wykopana z torfowiska przez górników złota w 1890 roku w moczarach Szigir. Torfowisko idealnie zakonserwowało drewno na przestrzeni tysiącleci.

Tajemniczy posąg bożka z Shigir

Idol z Shigir, znany również jako drewniany posąg z Shigir, zachował się przez tysiąclecia w kwaśnym, antybakteryjnym środowisku torfowych bagien w Górach Uralskich w Rosji. Według ekspertów jest to najstarszy drewniany posąg na świecie z datowany na niemal 12 000 lat.

Polecamy

Figura wykonana jest z wielkiej płyty świeżo ściętego modrzewia i przedstawia humanoidalną postać z głową w kształcie odwróconej łzy z szeroko otwartymi oczami. Tułów pokrywają geometryczne wzory (zygzaki, szewrony, jodełki), o których znaczenie naukowcy spierają się po dziś dzień. Widać na nim także zarys siedmiu ludzkich twarzy.

Ma niemal 12 tys. lat

Prócz artefaktu z Shigir, żadne rzeźby z epoki kamienia nie przetrwały. Wiek posągu do 1997 roku pozostawał jedynie w sferze domysłów. Wtedy to rosyjscy naukowcy wykonani badania przy pomocy datowania węglem i oszacowali wiek znaleziska na około 9500 lat.

Taki stan rzecz już wtedy zadziwił świat naukowy. Skomplikowana ikonografia posągu zdaniem wielu była poza zasięgiem społeczności łowców i zbieraczy, którzy żyli w tym czasie w miejscu odkrycia pociągu.

W 2014 roku archeolog i kierownik badań w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Dolnej Saksonii w Niemczech, Thomas Terberger wraz z zespołem niemieckich i rosyjskich naukowców zbadali próbki za pomocą akceleratorowej spektrometrii mas. Dzięki temu badaniu naukowcy oszacowali wiek znaleziska na 11600 lat. Co ciekawe w tym czasie Eurazja dopiero wychodziła z ostatniej epoki lodowcowej a posąg z Shigir okazał się być ponad dwukrotnie starszy od egipskich piramid i Stonehenge.

Może przedstawiać diabła?

Wykonaną w okresie mezolitu dzieło przez niektórych uważane jest za starożytną mapę. Istnieje również teoria, że jest to starożytna metoda, aby przekazać prymitywną świadomość pochodzenia ludzi i świata następnemu pokoleniu. Linie proste, faliste linie i strzałki wskazują, jak dostać się do tajemniczego miejsca i ile dni podróży nas czeka.

Dr Zhilin z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech powiedział:

To arcydzieło o wielkiej wartości. To wyjątkowa rzeźba, unikalna na skalę światową. Posąg jest bardzo żywy, a także bardzo złożony.

Według dr Zhilina, ten starożytny posąg przedstawia wizerunek diabła:

To może być jakaś dusza - nie bogowie

- twierdzi badacz

Kolejna badania, tym razem sprzed dwóch lat "odmłodziły" nieco rzeźbę. Zdaniem badaczy prawdopodobnie ma ona nieco ponad 10 tys. lat. Niestety jednoznacznej daty pochodzenia znaleziska jak dotąd nie ustalono, a kilka grup naukowców żywo dyskutuje na ten temat.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.