Tajemniczy sygnał z innej galaktyki powtarza się co 16 dni. Czym jest i czy znamy jego pochodzenie? [WIDEO]

23.06.2020 16:26
Tajemniczy sygnał z innej galaktyki powtarza się co 16 dni. Czym jest i czy znamy jego pochodzenie? [WIDEO] Fot. Shuttenstock

Z galaktyki odległej o 500 mln lat świetlnych znów dociera na Ziemię seria szybkich sygnałów radiowych (FRB). Zjawisko powtarza się regularnie co 16 dni. Czym są tajemnicze sygnały i czy można je racjonalnie wytłumaczyć?

Astronomowie ponownie natrafili na sygnał FRB (szybki błysk radiowy – fast radio burst) przeglądając dane z radioteleskopu CHIME. Sygnał pochodzi z galaktyki oddalonej o 500 milionów lat świetlnych od nas i powtarza się regularnie.

Powrócił tajemniczy sygnał z innej galaktyki, który powtarza się co 16 dni

Sygnałów na falach radiowych od 2007 roku zarejestrowano ponad setkę. Jednak FRB 180916.J0158+65 jest pierwszym sygnałem, który układa się w stały wzorzec.

Przeczytaj także

CHIME zarejestrował między 16 września 2018 roku a 30 października 2019 roku niesamowite zjawisko. Dokładnie co 16,35 dnia, przez cztery dni co godzinę coś wysyła w naszą stronę serię błysków, a potem zjawisko milknie na 12 dni. I tak miesiąc w miesiąc.

Nieopublikowany raport z odkrycia czeka na proces wzajemnej weryfikacji. Kanadyjscy astronomowie sądzą, że sygnał pochodzi z regionu gwiazdotwórczego jednego z ramion owej odległej galaktyki.

Naukowcy próbują zgłębić tajemnice sygnału za pomocą nowych teleskopów wrażliwych na promieniowanie rentgenowskie lub gamma. Hipotez jego pochodzenia zarówno tych naukowych jak i zupełnie nieracjonalnych nie brakuje.

Czym są i skąd pochodzą tajemnicze sygnały?

Jeżeli badacze skupią się na obserwacji tego regionu kosmosu za pomocą nowych teleskopów wrażliwych na promieniowanie rentgenowskie lub gamma, wzrośnie szansa na rozwiązanie zagadki źródła sygnału.

Niektóre z hipotez twierdzą, że tajemniczy sygnał pochodzi od szybko obracającej się gwiazdy neutronowej (ma średnicę kilkumilionowej metropolii i masę większą od Słońca) lub powstania nowych gwiazd w kosmicznych kataklizmach, takich jak wybuch supernowej.

Niemniej jednak zwolennicy teorii spiskowych upatrują w sygnale wiadomości od pozaziemskich cywilizacji. Pewne jest natomiast, że zrozumienie genezy szybkich błysków radiowych i namierzenie większej ich liczby pomogłoby lepiej zrozumieć sam Wszechświat.

Zobacz również: 10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.