Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej. "Nie ma go w bazie zatopionych statków"

22.07.2020 14:52
Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej. "Nie ma go w bazie zatopionych statków" Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

U wybrzeży Obwodu Kaliningradzkiego w rejonie Zatoki Gdańskiej znaleziono nieznany okręt wojskowy. Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Oceanologii im. P.P. Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk.

Jak podaje agencja Interfax, wszystko wskazuje na to, że to wojskowa barka niemieckiej marynarki wojennej, pochodząca z okresu II wojny światowej.

Bałtyk skrywał wrak nieznanego statku

Do niecodziennego odkrycia doszło podczas wyprawy statku badawczego Akademik Nikołaj Strachow. Podczas wyprawy naukowej badacze z Instytutu Oceanologii im. Piotra Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk zbadali szereg podwodnych obiektów historycznych u wybrzeży Obwodu Kaliningradzkiego, w rejonie Zatoki Gdańskiej. Dokonano też odkrycia tajemniczego wraku.

Przeczytaj także

Znaleziona jednostka to niemiecka barka wojskowa, która mogła zatonąć w czasie II wojny. Jednak jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na agencję Interfax, okrętu nie ma na mapie wraków. Pod koniec wojny podobne jednostki służyły do ewakuacji wojsk niemieckich.

W archiwach sowieckich nie ma danych, by nasze samoloty lub łodzie torpedowe zatopiły niemiecką barkę w tym rejonie. Wiadomo, że działało tu brytyjskie lotnictwo. Być może to brytyjscy piloci zatopili ten mały okręt

- wyjaśnił szef wyprawy Dmitrij Dorochow.

Dorochow poinformował również, że wstępnych oględzin wynika, iż jest to wojskowa barka z własnym napędem, która w czasie II wojny światowej należała do niemieckiej marynarki wojennej. Okręty tego typu wyposażone były m.in. działa przeciwlotnicze.

Badacz twierdzi także, że w archiwach nie ma danych o zatopieniu w tym rejonie niemieckiej barki. Okrętu nie ma również na żadnej mapie wraków.

Innym zadań, które w czasie wyprawy wykonywali naukowcy z Instytutu Oceanologii, było "zebranie danych pozwalających ocenić konsekwencje budowy przez Polskę kanału przez Mierzeję Wiślaną" - podaje z kolei agencja TASS.

Źródło: "Rzeczpospolita", Interfax, TASS

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.