Tajemniczy zespół ze Strajku Kobiet. Wyszły na ulicę i nagrały hymn protestów

06.11.2020 12:38
Strajk Kobiet|undefined Fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Podczas Strajku Kobiet nagrano wyjątkowe wideo, na którym można usłyszeć polską wersję "Bella Ciao". Kim są autorki "Tortury Ciało" - hymnu protestów?

"Tortury Ciało" to jeden z hymnów protestów, które od dwóch tygodni trwają na ulicach całej Polski. Piosenka stała się symbolem tego, co chce przekazać władzom każdy z demonstrantów. Kto napisał ten chwytliwy tekst? Kim są dziewczyny z Di Libe brent wi a nase Szmate?

Strajk Kobiet: Kim są autorki hymnu "Tortury Ciało"?

"Bella ciao" to pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich, która powstała w okolicach 1942 roku. Utwór stał się muzycznym motywem przewodnim popularnego serialu "Dom z papieru". W Polsce również nabrał nowego znaczenia i został wykorzystany podczas Strajku Kobiet, który sprzeciwia się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Pieśń zyskała także polską wersję "Tortury Ciało", która zasłużyła już na miano hymnu protestów.

"Tortury Ciało" - hymn Strakju Kobiet. Kim jest zespół Di Libe brent wi a nase Szmate?

Dziewczyna śpiewająca z ogromnym przejęciem klęcząc na środku jednej z ulic Krakowa to Maja Luxenberg działająca pod pseudonimem Maja Pompa. Wykonanie kobiety uzupełnione o grę na akordeonie poruszyło serca strajkujących, a wideo z Blokady w Krakowie polubiło przeszło 13 tysięcy osób.

Przeczytaj także

Jak się okazuje Maja Luxenberg oraz autorka słów "Tortury Ciało" - Łaja Szkło to członkinie zespołu Di Libe brent wi a nase Szmate. W jidysz nazwa oznacza "Miłość płonie jak mokra szmata". O swojej twórczości dziewczyny opowiedziały w rozmowie z akulutra.lgbtq+.pl.

Spotkałyśmy się w 2018 r., choć o Łai słyszałam już wcześniej, bo jak mówi jedna z naszych piosenek, w Polsce jest sześć lesb. Wiedziałam, że Łaja pisze piosenki i że chce coś z tym zrobić, ja natomiast grałam przez jakiś czas z dziewczyńskim punkowo-rockowym zespołem Puh.

Dziewczyny nie planują zakończyć swojej działalności na nowej wersji "Bella ciao". W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przytoczonej przez Onet członkinie Di Libe brent wi a nase Szmate wyznały, że planują wydać płytę. Deklarują, iż mają już 15 gotowych kompozycji, jednak szukają funduszy do realizacji materiału. Oprócz tego aktywistki chcą zrealizować film dokumentalny traktujący o miejscach, które chciały pozostać "strefami wolnymi od LGBT".

Strajk Kobiet. "Tortury Ciało" - tekst piosenki:

Pewnego czwartku
polski Trybunał
chciał przejąć moje ciało, twoje ciało, ciało ciało ciało!
Pewnego czwartku
polski Trybunał
wyrzekł nam wojnę w biały dzień.

Więc jeśli nie chcesz
swojemu ciału
powiedzieć ciao, ciało, ciao, ciao, ciało ciao, ciao!
To bierz transparent
jak inne siostry
i bunt swój po ulicy nieś.

Niech płonie nasz gniew
w tysiącach gardeł
co krzyczą dość ofiarom, dość ofiarom, wara od nas wiaro!
Jesteśmy równe
Jesteśmy wolne,
i świat usłyszy naszą pieśń!

Kochana siostro
ty wykrzycz głośno:
jebany rządzie – ciao, TK- ciao, PATRIARCHACIE – ciao!
Kochana siostro
niech jutro niesie
o obalonym rządzie wieść.

 

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.