Pogoda
10.02.2016 14:49

Tajlandia. Rozbito gang fałszerzy dokumentów dla uchodźców

W Tajlandii rozbito właśnie siatkę fałszerzy paszportów. Zatrzymano jednego Irańczyka i pięciu Pakistańczyków, którzy fałszowali na potęgę europejskie paszporty.

Tajlandia. Rozbito gang fałszerzy dokumentów dla uchodźców
Foto: PAP/EPA

Fałszerze pracowali przede wszystkim dla osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. Najczęściej tworzyli dokumenty na podstawie oryginalnych paszportów skradzionych turystom.

Jak poinformowały w środę tajlandzkie służby imigracyjne, większość klientów siatki fałszerzy pochodziła z Iranu, Syrii, Afganistanu czy Iraku.

Cena sfałszowanego dokumentu wynosiła od 1,2 tys. do 2 tys. euro za sztukę.

Za szefa grupy jest uważany Hamid Reza Dżafari, Irańczyk mieszkający w Tajlandii od 25 lat. Został on aresztowany w poniedziałek. Znaleziono przy nim sześć różnych paszportów - trzy brazylijskie, jeden peruwiański, jeden portugalski i nowozelandzki. Aresztowano również pięciu Pakistańczyków.

Fałszowanie dokumentów jest intratnym przedsięwzięciem w Tajlandii, gdzie każdego roku turystom giną tysiące dokumentów - kradzionych lub gubionych. W marcu 2014 roku na pokładzie samolotu Malaysia Airlines, który zaginął w czasie lotu, znaleźli się dwaj pasażerowie z fałszywymi paszportami skradzionymi w Tajlandii.