Pogoda
06.03.2017 10:03

Tajwańska huśtawka dla aut

Co kraj, to obyczaj. O prawdziwości tego sformułowania świadczy jeden z filmików, na którym widać nietypową rozrywkę mieszkańców Tajwanu.

Tajwańska huśtawka dla aut
foto: kadr z wideo

Kierowcy dwóch samochodów terenowych wjechali na dużą platformę, będącą swojego rodzaju huśtawką dla aut. Jak wynika z reportażu zrealizowanego na potrzeby programu telewizyjnego „Itte Q!”, niektóre osoby są wręcz specjalistami w tej „dyscyplinie” i mogą pochwalić się nawet dwudziestokilkuletnim doświadczeniem. Za przykład może posłużyć niejaki Mr. Wan. Wykonuje on takie popisy kaskaderskie od 27 lat, o czym sam wspomniał:

"

Tutaj chodzi o balansowanie, jeżdżenie od krawędzi i podjeżdżanie do stojącego naprzeciwko samochodu. Jeden z pojazdów stoi w bezruchu, kierowca drugiego z kolei dba o to, by platforma była w ciągłym ruchu. "

Zdaniem wielu osób tego rodzaju zabawa nie należy do najbezpieczniejszych. Wystarczy sobie wyobrazić konsekwencje popełnienia ewentualnego błędu. Robi to za to spore wrażenie na widzach, którzy przy okazji każdorazowych występów wiwatują kierowcom:

Jak to wygląda z perspektywy pasażerów? Dość przerażająco:

Rozrywka przy użyciu platformy-huśtawki pokazuje kolejne nietypowe zastosowanie samochodu. W krajach Bliskiego Wschodu popularne jest jeżdżenie autem na dwóch kołach, a także wprowadzanie pojazdu w poślizg przy dużej prędkości, często na prostej drodze.

Jednak poruszanie się samochodem postawionym pod kątem około 45 stopni to domena fińskiego kaskadera – Vesa Kivimaki. Dokładnie 31 września ustanowił on rekord Guinnessa w kategorii najszybszej jazdy autem na dwóch kołach. BMW 330d E92 rozpędził się do 186,269 km/h. Rozwinięcie takiej prędkości było możliwe między innymi dzięki specjalnie zaprojektowanemu do tych celów ogumieniu firmy Nokian.

Z kolei niegdyś specjalnością Japończyków był drift, czyli jazda tylnonapędowym samochodem w kontrolowanym poślizgu. Nie trzeba było długo czekać, by ta dyscyplina zyskała na popularności w innych zakątkach świata. Co ciekawe, w księdze rekordów Guinnessa znajdziemy sporo imponujących rekordów motoryzacyjnych.

Odważylibyście się poprowadzić auto na huśtawce?

Dorota Iglikowska
Tagi: Duperele