Tatuaże: popularne wzory i pomysły na dziary. Co oznaczają?

Aleksandra Degórska
09.05.2018 16:32
Tatuaże: popularne wzory i pomysły na dziary. Co oznaczają? Fot. shutterstock.com

Zastanawiacie się, jaki tatuaż sobie sprawić? Sprawdźcie, jaka symbolika kryje się za modnymi wzorami dziar.

Ostatnio tatuaże stały się naprawdę modne. Chociaż ich pierwotne znaczenie związane jest z obrzędami rytualnymi, to wielu osobom dziary kojarzą się ze światkiem przestępczym.

Wzorów tatuaży jest naprawdę wiele, niektóre z nich wyglądają wręcz jak dzieła sztuki. Statystyki pokazują, że w Polsce więcej tatuaży mają mężczyźni, zaś damskie tatuaże to jednak rzadkość. W sumie 8% dorosłych ma przynajmniej jedną dziarę.

Dlaczego tatuaże są popularne?

W ostatnich latach jednak to się zmieniło, bowiem wielu celebrytów zaczęło pokazywać swoje tatuaże i tym sposobem coraz więcej osób zachciało mieć tego typu ozdobę na ciele.

Moda na dziary spowodowała, że studio tatuażu można znaleźć na każdym kroku. Co ciekawe pierwszy z nich pojawił się w Polsce na początku lat 90. Dziary to nie tania sprawa, a ceny tatuaży niektórych mogą odstraszyć. Jednak, gdy już ktoś zrobi sobie pierwszy tatuaż np. na ręce to w krótkim czasie zachce kolejny.

Zobacz też: Małe tatuaże dla fanów muzyki. Jakie są najpopularniejsze motywy?

Szukacie pomysłu na najlepsze tatuaże? Interesują Was rockowe dziary, albo tatuaże 3D? A może skusilibyście się na tatuaże motoryzacyjne? Pomysłów na wzory tatuaży jest naprawdę sporo i każdy z nich kryje w sobie ukryte znaczenie. Co oznaczają najpopularniejsze motywy tatuaży?

Tatuaż róża - znaczenie?

Wzory przedstawiające kwiaty są jednymi z najpopularniejszych motywów, szczególnie jeśli chodzi o tatuaże dla dziewczyn. Poszczególne kwiaty mają oczywiście różne znaczenia - tego typu rośliny symbolizują naturalne piękno. Róża, szczególnie ta czerwona, nawiązuje do miłości, często romantycznej. Biały kwiat oznacza niewinność, zaś czarny żałobę.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż kotwica - co oznacza?

Oczywiście taki znak kojarzy się od razu z marynarzami, którzy nosili takie tatuaże. Symbol kotwicy związany jest ze stabilizacją, zacumowaniem, nadzieją oraz spokojem. Podobieństwo kotwicy do krzyża spowodowało, że był on również świadectwem chrześcijaństwa. Obecnie osoby, które tatuują sobie motyw kotwicy chcą też pokazać, że są silnymi osobowościami, bowiem znak ten wiąże się też z siłą.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż tribal - przesłanie

Kolejny popularny motyw, który wielu osobom kojarzy się z kiczem. Tak naprawdę ten wzór ma swoje początki jeszcze w czasach prymitywnych kultur, gdy był związany z obrzędami przejścia. Obecnie tribal wiąże się z symboliką spokoju, miłości oraz szczęścia.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż serce - symbolika

W tym przypadku łatwo się domyślić co symbolizuje taki tatuaże. Chodzi oczywiście o miłość i często obok tatuażu serca pojawiają się inicjatywy drugiej połówki. Z taką dziarą trzeba uważać, bowiem gdy uczucia wygasną tatuaż pozostanie i jego właściciel będzie musiał pomyśleć o usunięciu bądź zmiany tatuażu, np. przez dorysowanie dodatkowych elementów.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż jaskółka - znaczenie

Jeszcze w czasach starożytnych uważano, że ten właśnie ptak przenosił dusze zmarłych, dlatego też miał być ukojeniem dla matek, które straciły dzieci. Popularnie uważa się, że jaskółka symbolizuje wolność, jednak istnieją również interpretacje mówiące o smutku, wygnaniu czy rozłące.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż smok - co znaczy?

Zapewne niejednokrotnie widzieliście ten popularny tatuaż. Smok jest znanym motywem szczególnie w Azji i każdemu kojarzy się z siłą. Osoba, która ma taki tatuaż jest uparta w swoich dążeniach i pewna siebie.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż gwiazda - co oznacza?

Gwiazdy dają światło, ale ich symbolika ma różne interpretacje, nie tylko pozytywne. Spadające przynoszą szczęście, jednak gwiazdy są też tajemnicze i mroczne. Natomiast jeśli chodzi o religijny kontekst to znak gwiazdy symbolizuje dojście do celu.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Tatuaż słońce - symbolika

Słońce symbolizuje życie. Osoby, które tatuują sobie właśnie ten motyw są po przejściach, a motyw słońca związany jest z początkiem nowego etapu w życiu. Gwiazda również jest symbolem płodności i ogromnej siły.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com

Jeżeli nadal macie problem z wybraniem wzoru tatuażu dla siebie, to możecie sprawdzić w quizie na Antyradio.pl, jaki tatuaż najbardziej do Was pasuje.

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.