Pogoda
19.02.2020 14:27

Telewizja zniszczyła jaskiniowe malowidła sprzed 11 000 lat. Przeszkadzały w kręceniu serialu religijnego

Należąca do Uniwersalnego Kościoła Królestwa Bożego stacja telewizyjna Record TV została ukarana grzywną w wysokości 500 000 dolarów za zniszczenie bezcennych prehistorycznych malowideł w jaskini, w której kręcono zdjęcia do serialu „Król Dawid”.

prehistiryczne malowidła w jaskini
foto: AFP/EAST NEWS

Naścienne malowidła odkryto w 2009 roku w grotach w brazylijskim pasmie górskim Serra do Pasmar. Ich wiek oszacowano na 11 000 lat.

Prehistoryczne dzieła sztuki zostały zniszczone niemal natychmiast po odkryciu. Aktu wandalizmu dokonali pracownicy stacji religijnej Record TV, którzy podczas kręcenia scen do serialu „Król Dawid” uznali, że malowidła psują kadry. Na potrzeby zdjęć zamaskowano je więc białą farbą.

pogrzeb Kazimierza Kutza
pogrzeb Kazimierza Kutza
Przeczytaj także Zbezczeszczono grób Kazimierza Kutza. Ktoś wydrapał na nim krzyż

Gdy odkryto zniszczenie bezcennych historycznie dzieł sztuki, natychmiast wszczęto śledztwo, które doprowadziło policjantów wprost do religijnej stacji telewizyjnej. Ta jednak cały czas wypierała się, że miała coś wspólnego z aktem wandalizmu.

500 000 dolarów kary dla telewizji za zniszczenie malowideł sprzed 11 000 lat. Nie pasowały do serialu religijnego

Uciekanie stacji telewizyjnej od przyjęcia odpowiedzialności sprawiło, że proces trwał wiele lat. Record TV odmawiała przyznania się do winy, argumentowała także, że jej pracownicy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne są naścienne malowidła.

Ostatecznie religijna telewizja została uznana winną za zniszczenie prehistorycznych dzieł sztuki i ukarana grzywną w wysokości około 500 000 dolarów. Stacja została ponadto zobowiązana do poniesienia kosztów związanych z szacowaniem wyrządzonych szkód.

Telewizja Record TV będzie także decyzją sądu ponosić koszta prób ratowania malowideł sprzed 11 000 lat.

Zobacz także: Ustawa zmieniająca polskie godło już gotowa. Politycy chcą umieścić na nim krzyż 

Co według was ma większe znaczenie kulturowe?

Tagi: Newsy