Tematów maturalnych szukano w sieci przed startem egzaminu. Z powodu wycieku matura zostanie powtórzona?

08.06.2020 15:40
Tematów maturalnych szukano w sieci przed startem egzaminu. Z powodu wycieku matura zostanie powtórzona? Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na dwie godziny przed rozpoczęciem matury z języka polskiego w sieci zaczęto wyszukiwać odpowiedzi na pytania, jakie pojawiły się na egzaminie, przytaczając je w dokładnie takim brzmieniu, w jakim trafiły na arkusze. Czy Centralna Komisja Egzaminacyjna unieważni egzamin i trzeba będzie zdawać go jeszcze raz?

Tematy maturalne są ściśle strzeżone i do ostatniego momentu znane tylko członkom komisji. Zarówno nauczyciele przeprowadzający egzamin dojrzałości, jak i sami uczniowie, dowiadują się jakie zagadnienia wybrał CKE w chwili otwarcia oplombowanych kopert.

Jak wynika jednak z danych wyszukiwania Google, pierwsze zapytania dotyczące maturalnych tematów wybranych na egzaminy zaczęły pojawiać się na kilka godzin przed egzaminem. Do prawdopodobnego wycieku doszło w Białymstoku, gdzie kwerendy związane z maturą zaczęły pojawiać się już po godz. 6:00.

Przeczytaj także

Przed rozpoczęciem egzaminu hasło „wesele elementy fantastyczne” było wpisywane także w Warszawie. Google nie podaje publicznie dokładniejszych danych lokalizacyjnych, ale w swojej bazie danych ma zapisane nawet kto dokładnie dokonywał takich wyszukiwań (zakładając, że nie korzystano z trybu incognito). Centralna Komisja Egzaminacyjna zastanawia się, jak zareagować na wieści o prawdopodobnym wycieku pytań.

Pytania maturalne wyciekły przed egzaminem. Trzeba go będzie powtórzyć?

W arkuszu zadań maturalnych z języka polskiego pojawił się taki temat do napisania wypracowania:

Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Drugim zadaniem do wyboru była interpretacja wiersza Anny Kamieńskiej pod tytułem „Daremne”.

Oba zadania spoczywały w zabezpieczonych kopertach na start, wygląda jednak na to, że część zdających dowiedziała się o nich znacznie wcześniej. Tak wygląda wykres pokazujący liczbę zapytań „wesele elementy fantastyczne” 8 czerwca 2020, w dniu przeprowadzenia egzaminu. Widać wyraźnie, że poszukiwania zaczęły się po godz. 6:00, a więc na trzy godziny przed startem matury.

matury_wyciek_02 Fot. foto: materiały prasowe Google

Kwerenda pojawiła się najpierw w woj. podlaskim, w Białymstoku, jeszcze przed rozpoczęciem matury była także wyszukiwana w województwie mazowieckim. Tutaj wyszukiwania były jednak bardziej rozproszone i Google nie podaje w związku z tym, z jakich miast i miejscowości szukano tematów maturalnych.

Ktoś jeszcze przed maturą szukał także dokładnego tematu wypracowania, zapisanego słowo w słowo z tym z arkusza.

Wzrost liczby wyszukiwań trudno uznać za przypadek: to dowód na to, że tematy wyciekły jeszcze przed maturą. Przed Centralną Komisją Egzaminacyjną stoi teraz ciężka decyzja: czy uznać, że pojawienie się kwerend nie miało związku z egzaminem, czy też przyjąć, że doszło do wycieku i konieczne jest przeprowadzenie matury z języka polskiego raz jeszcze. W tym drugim przypadku najbardziej zagrożony jest Białystok, w którym matura może zostać powtórzona we wszystkich szkołach w mieście, oraz Warszawa i inne miasta z województwa mazowieckiego.

Być może CKE będzie próbować otrzymać od Google dane osób, które dokonywały wyszukiwań, do tego jednak niezbędne będzie wszczęcie śledztwa przez służby i oficjalne wystąpienie do giganta o przekazanie informacji.

Zobacz także: Wyłączą internet, żeby uczniowie nie ściągali 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.