Pogoda
24.06.2020 13:45

„Ten program może zawierać przestarzałe treści, które mogą urazić widzów” – taki komunikat pojawi się przed wybranymi produkcjami brytyjskiej telewzji

Walka z systemowym rasizmem trwa. Właśnie ogłoszono, że brytyjska telewizja Sky zacznie emitować specjalny komunikat przed wybranymi produkcjami, wyświetlanymi na swojej platformie streamingowej. Chce w ten sposób podkreślić, że dzieło powstało w innych czasach i w innym kontekście kulturowym.

„Ten program może zawierać przestarzałe treści, które mogą urazić widzów” – taki komunikat pojawi się przed wybranymi produkcjami bry...
fot. East News (zdjęcie poglądowe)

Jak podaje magazyn The Hollywood Reporter, brytyjska telewizja Sky rozpoczęła wyświetlanie specjalnych komunikatów przed swoimi programami. Mają one zwracać uwagę, że „przedstawione tu treści mogły nie zestarzeć się najlepiej”, więc niektórzy widzowie mogą uznać je za obraźliwe z dzisiejszego punktu widzenia.

"

„Sky jest zobowiązane, aby wspierać działania na rzecz poprawy różnorodności i zasad inkluzywności na ekranie i poza nim, a także przeciwstawić się rasizmowi” – powiedział rzecznik prasowy stacji w niedawnym komunikacie medialnym. "

"

„Stale sprawdzamy treści, prezentowane na kanałach firmy Sky i podejmujemy wszelkie działania, by dodać odpowiednich informacji, aby widz mógł dokonać poinformowanego wyboru, decydując się wybrać tytuł z naszego katalogu” – dodał. "

Czarnoskóry 12-letni aktor napisał o wielu sposobach, w jakich w młodym wieku doświadczył już rasizmu
Czarnoskóry 12-letni aktor napisał o wielu sposobach, w jakich w młodym wieku doświadczył już rasizmu
Przeczytaj także Czarnoskóry 12-letni aktor napisał o wielu sposobach, w jakich w młodym wieku doświadczył już rasizmu

Komunikat telewizji Sky

Przedstawiciele telewizji Sky zdecydowali się umieścić przed wybranymi filmami, dostępnymi w swoim serwisie VOD Sky Cinema specjalny komunikat, który będzie ostrzegał widzów na temat „treści, które nie najlepiej się zestarzały”.

Napis głosi:

"

„Ten film prezentuje przeterminowane postawy, język, bądź sposób prezentacji kultury, który dziś można uznać za obraźliwy”. "

Taki komunikat pojawił się już przed: animacją „Aladyn” z 1992 roku oraz filmami „Księga dżungli”, „Flash Gordon”, „Ostatni Samuraj”, czy „Śniadanie u Tiffany’ego”.

Produkty „Uncle Ben’s” zmienią nazwę w ramach walki przeciwko rasizmowi
Produkty „Uncle Ben’s” zmienią nazwę w ramach walki przeciwko rasizmowi
Przeczytaj także Produkty „Uncle Ben’s” zmienią nazwę w ramach walki przeciwko rasizmowi

Działanie na rzecz walki z systemowym rasizmem 

Szef telewizji Sky, Jeremy Darroch tak powiedział o wprowadzeniu swojej zmiany:

"

Posłuchałem głosu kolegów ze Sky. Głośno i wyraźnie usłyszałem, że jako firma powinniśmy robić więcej, by przeciwstawić się systemowemu rasizmowi. (…) Będziemy pracować z przedstawicielami mniejszości i zewnętrznymi ekspertami, aby wprowadzić prawdziwą zmianę i użyć mocy głosu Sky, by podkreślić społeczną i rasową nierówność w Wlk. Brytanii i na świecie”. "

Taika Waititi
Taika Waititi
Przeczytaj także Taika Waititi zachęca do rasizmu. Zaskakująca akcja społeczna [WIDEO]

Czy inne stacje i serwisy wprowadzą podobne rozwiązania?

Na razie zmiana nastąpiła jedynie u brytyjskiego nadawcy. Jednak wszystko wskazuje na to, że podobna praktyka może stać się nowym standardem, obowiązującym także w innych krajach. Zagraniczni dziennikarze zwracają w szczególności uwagę na fakt, że telewizja Sky należy do konglomeratu Comcast, który jest właścicielem amerykańskiej stacji NBC oraz ich platformy streamingowej Peacock, która ma pojawić się na rynku w połowie lipca. Możliwe jest więc, że włodarze "firmy-matki" będą chcieli przenieść podobne praktyki na grunt amerykański.

Kilka tygodni temu natomiast świat obiegła informacja, że film „Przeminęło z wiatrem” zostanie czasowo usunięty z platformy HBO MAX, właśnie z powodu treści, które dziś można odebrać jako utrwalający pewne stereotypy rasowe. Wydarzenie to zapoczątkowało dyskusje na temat tego, co robić z tego rodzaju produkcjami i jak pokazywać je widzom w przyszłości.

Przeminęło z wiatrem
Przeminęło z wiatrem
Przeczytaj także "Przeminęło z wiatrem" zniknęło z HBO. Powodem były rasistowskie treści zawarte w filmie

Metoda z umieszczeniem specjalnej karty przed wybranymi filmami wydaje się jednym z dobrych rozwiązań. Czy może stać się więc powszechną praktyką w niedalekiej przyszłości? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie. O konkretnych rozwiązaniach dowiemy się jednak najpewniej dopiero w najbliższych dniach i tygodniach.

Czytaj także: "Brooklyn 9-9" - twórcy usunęli 4 odcinki 8. sezonu po śmierci George'a Floyda.

Czy tego rodzaju plansze to dobry sposób walki z systemowym rasizmem?

Tagi: Newsy Film News Seriale