Pogoda
23.09.2016 09:46

Terenowy Seat Ateca X-Perience

Hiszpański producent samochodów, należący do Volkswagena, zaprezentował model X-Perience. Mimo że to jedynie pewnego koncept, pojazd prezentuje się niczym gotowy do seryjnej produkcji.

Terenowy Seat Ateca X-Perience
foto: materiały prasowe

Ostateczna wersja ma zostać nieco zmodernizowana i według wstępnych planów trafi do sprzedaży już w 2017, co spowoduje rozszerzenie oferty Seata o kolejny „surowy” model. Obecnie w gamie znajduje się jedynie Seat Leon X-Perience. I właśnie na jego wzór, Ateca wyróżnia się przeprojektowanymi zderzakami. Z przodu znajdziemy osłonę podwozia, która ma chronić podzespoły przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi eksploatacją w bardziej wymagającym terenie.

Żeby podkreślić rasowy charakter tej odmiany, hiszpańska dywizja Volkswagena postanowiła opracować nowe felgi aluminiowe w rozmiarze 18 cali, które okalają specjalne opony mające zapewniać znacznie lepszą trakcję na grząskiej nawierzchni. Nowością są również plastikowe osłony dookoła nadwozia.

Jak przystało na auto o terenowych aspiracjach, X-Perience standardowo ma być oferowany z napędem 4x4, a także funkcją wspomagającą zjeżdżanie samochodem ze wzniesienia. Do tego kierowca będzie miał szereg trybów jazdy do wyboru, co pozwoli mu na dostosowanie ustawienia pracy poszczególnych elementów do swoich potrzeb lub warunków panujących na drodze. Nie zabrakło trybu dedykowanego do jazdy terenowej (Off-road) oraz w śniegu (Snow).

Koncepcyjny model zadebiutuje na targach motoryzacyjnych w Paryżu. Auto ma być napędzane 2-litrowym turbodieslem o mocy 190 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przekazywanego na obie osie za pośrednictwem automatycznej przekładni dwusprzęgłowej o 7 przełożeniach.

Demonstracyjny model ma ponadto wyróżniać się specjalnym lakierem w kolorze wojskowej zieleni. Z nadwoziem kontrastować będą pomarańczowe lusterka, zaciski, zdobienia na felgach oraz zderzakach, srebrne zderzaki oraz plastikowe osłony.

Co więcej, Seat planuje w przyszłości rozszerzyć ofertę Ateki o usportowioną wersję Cupra, napędzaną 290-konnym silnikiem z Leona Cupry. Obecnie na polskim rynku w ofercie Seata znajdziemy Atecę w odmianach 1.0 115 KM TSi, 1.4 150 KM EcoTSI, 1.6 115 KM TDI CR i 2.0 TDI CR o dwóch wariantach mocy – 150 i 190 KM. Moment obrotowy przekazywany jest na przednie lub obie osie za pomocą 6-biegowej skrzyni ręcznej lub automatu DSG o 7 przełożeniach.

Ceny zaczynają się od 77 100 zł za odmianę z najsłabszym silnikiem benzynowym w wersji wyposażeniowej Reference. Najdroższy jest model Xcellence 4Drive z DSG i 190-konnym turbodieslem – to wydatek aż 146 100 zł. Wszystko wskazuje na to, że X-Perience będzie jeszcze droższy.

Tagi: News Seat Galeria