Pogoda
21.06.2016 09:23

Tesla jest… amfibią?

Zwolenników amerykańskiej marki nie brakuje. Wręcz nieustannie ich przybywa. Niezdecydowanych przekonać może kolejny udokumentowany wyczyn Modelu S.

Tesla jest… amfibią?
foto: kadr z wideo

Tym razem niesprzyjające okoliczności przyrody okazały się bardzo korzystne dla wizerunku marki. Jeden z właścicieli Modelu S poruszający się po drogach w Kazachstanie natrafił na zalany wodą tunel. Mimo to, postanowił kontynuować jazdę. Wszystkie pozostałe pojazdy były unieruchomione, podczas gdy w pełni elektryczny samochód poradził sobie z tym zadaniem zupełnie tak, jakby został zaprojektowany jako… amfibia.

Wiadomość o tym dokonaniu nie pozostała bez echa. Na temat tego wyczynu wypowiedział się dyrektor generalny i założyciel Tesli, Elon Musk:

"

Zdecydowanie tego nie polecamy, ale Model S unosi się na wodzie na tyle dobrze, że może posłużyć jako łódka, przynajmniej przez krótki okres. Manewrować można poprzez ruchy kierownicą. "

Zapytany przez jednego z internautów o to, czy elektryczne silniki są wodoszczelne, Elon Musk odpowiedział, że zostały one odpowiednio uszczelnione. Przy okazji amerykański przedsiębiorca zdradził jeden z planów swojej marki motoryzacyjnej:

"

Jeśli jesteście zainteresowani samochodem typu TSWLM, wciąż planuję opracować sportowy pojazd podwodny, którym będzie można jeździć po publicznych drogach. Taki poboczny projekt. Ograniczony potencjał rynkowy:) "

TSWLM to akronim dla filmu „The Spy Who Loved Me” z 1977 roku z Jamesem Bondem w roli głównej. Właśnie tam wystąpił zmodyfikowany Lotus Esprit, który mógł pełnić funkcję okrętu podwodnego. Samochód wykorzystany w filmie miał status zagubionego przez parę lat. Następnie został odnaleziony w garażu i sprzedany za 100 dolarów. W 2013 roku trafił na aukcję, którą wygrał Elon Musk – zaoferował wtenczas blisko 900 razy tyle.

Podczas gdy pojazd wygląda na zdatny do podwodnych eskapad, tak naprawdę nie nadaje się do tego typu zastosowań, co też Elon Musk planuje zmienić. Unikatowy Lotus obecnie znajduje się w studiu projektowym Tesli w Hawthrone w Kalifornii. Docelowo ma zostać przeprojektowany w taki sposób, by można było go wykorzystywać jako okręt podwodny, zupełnie tak jak w filmie:

Założyciel Tesli przyznaje jednak, że ten odważny projekt ma niski priorytet...

Tagi: Duperele Tesla