Pogoda
11.06.2019 15:39

The Outer Worlds zaoferuje wolność wyboru podobną do Cyberpunka 2077

Nie tylko Cyberpunk 2077 obiecuje możliwość grania w zgodzie ze swoim światopoglądem i sumieniem. W The Outer Worlds można zostać złoczyńcą, bohaterem, albo nawet psychopatą. Wybór należy do gracza.

The Outer Worlds
foto: kadr z wideo

The Outer Worlds to dzieło Obsidian Entertainment. Studio zapisało się w pamięci graczy przede wszystkim jako twórcy Fallout: New Vegas, postrzeganej jako jednej z lepszych w serii gier RPG.

Tym razem porzucono apokaliptyczne klimaty na rzecz podboju kosmosu z pomocą najlepszego ustroju, jaki wymyśliła ludzkość – rządów korporacji.

"

Akcja gry toczy się w kolonii na odległych rubieżach galaktyki, gdzie zaczyna być odczuwalny chłodny, silny uścisk korporacyjnej biurokracji. Nieznajomy przybysz - ty, czyli postać, którą zdecydujesz się być - określi, w jaki sposób rozwinie się ta historia. Twoje wybory wpłyną na przebieg wydarzeń, a także na postępy twojej postaci, historie towarzyszy i scenariusze zakończenia gry. "

O zapewnianiu graczowi możliwie jak największej swobody działania mówi także CD Projekt RED. W Cyberpunku 2077 zadania można będzie skończyć na kilka różnych sposobów, albo nawet nie zrealizować wcale i zobaczyć, jak wpłynie to na rozgrywkę. W imię tej wolności scenarzyści próbują przewidzieć, jakie najgłupsze rzeczy mogą zrobić gracze.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
Przeczytaj także CDP o pracach nad Cyberpunkiem 2077: „staramy się przewidzieć najgłupsze rzeczy, jakie zrobią gracze”

The Outer Worlds ma być grą przepełnioną specyficznym poczuciem humoru. Pokazuje go nawet Tim Cain, współreżyser gry, podczas odpowiadania o swoim dziele:

"

Kiedy okazało się, że umowa zobowiązuje mnie do współpracy z Leonardem, wspólnie zdecydowaliśmy się stworzyć grę, o której zawsze myśleliśmy. Grę, w której ważne są wybory gracza, która pozwala podejść do każdej sytuacji tak, jak chcemy. Bo to nasza historia. Szczególnie, że nie wiemy, jak zmusić graczy, aby grali tak, jak my tego chcemy. Jeszcze nie wiemy. "

Leonard Boyarsky, drugi współreżyser gry, podsumował współpracę w nieco inny sposób:

"

Żarty na bok. Tim jest naprawdę zaszczycony, mogąc znów ze mną pracować, i to nad grą, w której pojawia się nie tylko fabuła, o której decyduje gracz, ale w której stworzyliśmy cały nowy wszechświat, ciekawy do odkrycia przez graczy. To głębia, humor i mnóstwo akcji. "

The Outer Worlds – RPG pełne wyborów od Obsidian Entertainment

Z okazji targów E3 2019 przygotowano nowy zwiastun The Outer Worlds, podkreślający w widowiskowy sposób ogrom możliwości stawianych przed graczem.

Pomysł na grę The Outer Worlds Obsidian opisuje w takim sposób:

"

W The Outer Worlds twoja postać budzi się z hibernacji na statku kolonizacyjnym, który zaginął w drodze na Halcyon, najodleglejszą ziemską kolonię, położoną na obrzeżach galaktyki. W ten sposób trafiasz w sam środek wielkiego spisku mającego na celu zniszczenie Halcyonu. W trakcie gry eksplorujesz najodleglejsze zakamarki kosmosu i spotykasz rozmaite walczące o władzę frakcje. To, jaką rolę zdecydujesz się tu odegrać, wskaże kierunek rozwoju wydarzeń. Staniesz się nieplanowaną zmienną w korporacyjnym równaniu mającym zdecydować o losach kolonii. "

Twórcy podkreślają, że fabuła gry rozwija się na podstawie decyzji podejmowanych przez graczy. Od ich wyborów zależy rozwój odkrywanego świata.

Obsidian postanowił ponadto potraktować dosłownie maksymę, że nie ma bohaterów bez skazy. Gra będzie obserwować poczynania graczy, a potem perfidnie proponować wlepianie prowadzonym przez nich postaciom słabości, wpływających wydatnie na rozgrywkę.

"

Nowością w The Outer Worlds jest koncepcja słabych punktów. Wiarygodni bohaterowie posiadają wady, z którymi muszą się zmagać. System gry śledzi twoją rozgrywkę i analizuje, z czym nie radzisz sobie najlepiej. Wciąż atakują cię raptidony? Wybranie słabego punktu „raptifobia” spowoduje, że podczas walki z tymi istotami twoja sprawność będzie obniżona, w zamian jednak otrzymasz natychmiast dodatkowy atut dla swojej postaci. Ta opcjonalna mechanika w grze pozwala ci stworzyć podczas eksploracji Halcyonu dokładnie taką postać, jaką chcesz. "

W The Outer Worlds można będzie zagrać od 25 października 2019 roku. Gra zostanie wydana w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami. na Cyberpunka 2077 trzeba będzie poczekać trochę dłużej - CD Projekt RED ogłosił, że premiera przewidziana jest na 16 kwietnia 2020. Już teraz można jednak zamówić polski tytuł w przedsprzedaży.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 w przedsprzedaży. Ceny, data premiery, zawartość pudełek 

Co myślicie o systemie słabych punktów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry Cyberpunk 2077