Pogoda
07.08.2019 12:54

This War of Mine: Stories - Fading Embers. Gracze przed kolejnymi trudnymi wyborami

Polskie This War of Mine w przejmujący sposób pokazuje, że wojna nie jest rysowana bohaterskimi akcjami żołnierzy, lecz dramatami zwykłych ludzi, starających się przetrwać w strefie walk. Nowy dodatek stawia nowe pytania: czy ważniejsi są ludzie, czy dziedzictwo ludzkości?

This War of Mine: Stories - Fading Embers
foto: materiały prasowe 11 bit studios

11 bit studios udowadnia swoimi produkcjami, że gry komputerowe to coś więcej, niż tylko rozrywka. To platforma do opowiadania ważnych historii, stawiających przed przeżywającymi je graczami mocne pytania.

This War of Mine to gra wojenna, która pokazała walki z zupełnie nowej perspektywy. Gracz nie kieruje w niej żołnierzami, lecz cywilami, których życia całkowicie zmieniły się przez rozszalały konflikt. Z dnia na dzień znaleźli się w świecie, w którym nawet dotychczasowy sąsiad może okazać się śmiertelnym wrogiem, a przetrwanie może wymagać przekraczania granic człowieczeństwa.

O tym, jak daleko można się posunąć ratując ludzkość pyta także niepostrzeżenie Frostpunk, inna gra 11 bit studios. Podsuwa ona graczowi krok po kroku środki na zaprowadzenie ładu o porządku w ostatnim zamieszkanym przez ludzi mieście – jeśli nie zastanowimy się przez chwilę, możemy pójść w ślady Stalina czy Hitlera.

Frostpunk
Frostpunk
Przeczytaj także Frostpunk – apokaliptyczna fabryka zimnych drani [RECENZJA]

This War of Mine stał się światowym fenomenem. Gra, mimo kilkuletniej już obecności na rynku, wciąż sprzedaje się bardzo dobrze, była także jednym z hitów oferowanych przez tydzień za darmo na Epic Games Store.

11 bit studios regularnie dostarcza nowych wojennych historii do przeżycia. W ramach dodatku This War of Mine: Stories ukazał się właśnie trzeci epizod, noszący nazwę Fading Embers. Pokazuje on walkę o przetrwanie z zupełnie nowej perspektywy.

This War of Mine: Stories - Fading Embers. Czy sztuka jest ważniejsza od ludzi?

Fading Embers wprowadza wiele nowości do This War of Mine.

"

DLC zawiera nowe lokacje w mieście Pogoren i jego sąsiedztwie, nowe schrony, w których mieszkają bohaterowie, ulepszone lokacje z oryginalnej gry, nowe grywalne postacie i NPC-ów. Ponadto struktura Fading Embers to nowe sposoby narracji oraz nieliniowa struktura, prowadząca do kilku zakończeń zależnych od decyzji gracza. Centralną osią fabuły jest ludzka spuścizna, zatem nowe mechaniki rozgrywki to kolekcjonowanie dzieł sztuki i decydowanie o ich losie. "

Główna bohaterka dodatku Fading Embers, Anja, musi w trakcie rozgrywki odpowiedzieć za pośrednictwem graczy na pytanie, czy ważniejsze jest przetrwanie ludzkiego dziedzictwa w postaci dzieł sztuki, czy ludzi.

Lead Artist epizodu Fading Embers, Tomasz Kisielewicz, tak opisuje dodatek:

"

Nowy epizod This War of Mine: Stories dotyka tematu kulturalnego dziedzictwa i tego jaką wartość przedstawia ono w czasie wojny. Czy warto dbać o nie nawet w najmroczniejszym momencie? A może ludzie, znajdując się na krawędzi i w obliczu wszechobecnej śmierci i głodu, zmieniają sposób postrzegania sztuki i kultury? A obrazy, rzeźby czy rzadkie książki, pomimo swej artystycznej wartości, stają się tylko zwykłym narzędziem przetrwania, bo niszcząc je możemy odwlec własną śmierć. Czy to wybaczalne? Gracze będą musieli samodzielnie stanąć przed tego typu dylematami. "

Fading Embers jest dostępne na Steam, GOG, Humble Store i Mac Appstore od 6 sierpnia 2019 w cenie 14,99 zł.

A Waszym zdaniem co powinno się ratować podczas wojny?

Tagi: Gry