TikTok ukrywa i cenzuruje ludzi biednych, brzydkich oraz "niekształtnych"?

18.03.2020 13:21
TikTok ukrywa i cenzuruje ludzi biednych, brzydkich oraz "niekształtnych"? Fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Popularna aplikacja z krótkimi formami wideo szturmem podbiła sklepy z programami na telefony i urządzenia mobilne. Materiały są jednak cenzurowane przez moderatorów.

Portal The Intercept wszedł w posiadanie ciekawych dokumentów, które podobno pochodzą od zarządu firmy TikTok. Aplikacja została stworzona przez studio ByteDance, która jest związana z Komunistyczną Partią Chin, co już wśród wielu osób budzi spore zastrzeżenia. Jeszcze większe "ale" mogą mieć zaś osoby, które zapoznają się z treścią dokumentów rozsyłanych podobno do moderatorów aplikacji. 

TikTok dyskryminuje osoby brzydkie i biedne?

Według nich okazuje się bowiem, że w firmie podobno panuje odgórny zakaz pokazywania transmisji na żywo, na których przedstawione są osoby otyłe, posiadające "brzuszek piwny", a także te uznane przez firmę za zbyt chude (jako przykład "nieodpowiednich kształtów" ciała podano m.in. osoby z karłowatością).

Jednak dostaje się nie tylko osobom z niepożądanym kształtem ciała (według zarządców TikToka) - w dokumentach udostępnionych przez The Intercept możemy bowiem przeczytać, że podobno zakazane jest również promowanie wideo od osób, które (tłumaczenie dosłowne) mają "paskudny wygląd twarzy (może zawierać: zdeformowaną twarz, brzydkie zęby i kły, zbyt dużo zmarszczek, blizny na twarz), czy jawne zdeformowanie twarzy, takie jak problemy z oczami, czy inne niepełnosprawności".

Przeczytaj także

Niestety, według informacji zawartych w dokumentach pochodzących podobno prosto z firmy wynika, że TikTok nie chce prezentować również miejsc uważanych za "biedne". W liście możemy też przeczytać, że moderatorzy mają ukrywać wideo, na których widać "slumsy, miejsca wiejskie (wyjątkiem są naturalne pola i piękna pozamiejska sceneria), place budowy, rozpadające się bloki i domy, w których widać pęknięcia na ścianach, obrzydliwe tapety oraz stare i zaniedbane". 

Poniżej możecie się zapoznać z fragmentem dokumentu, który został udostępniony przez The Intercept i podobno pochodzi z firmy DanceByte:

tiktok-zasady-1_17avy Fot. foto: The Intercept

Oczywiście prawdziwość tego dokumentu nie została zweryfikowana przez przedstawicieli TikToka, więc doniesienia powinny być traktowane z lekkim przymrużeniem oka. 

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.