Pogoda
25.08.2020 10:18

Tiktokerzy stawiają na Holocaust. Nastolatki udają ofiary nazistów

Tiktokerzy udają ofiary Holocaustu i opowiadają, w jaki sposób zginęły. W mediach społecznościowych popularnych wśród młodych ludzi pojawiła się kontrowersyjna moda, która według nastolatków ma upamiętniać zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

obóz zagłądy
foto: Shutterstock

TikTok to medium kierowane głównie do młodych ludzi, dorośli więc często nie do końca rozumieją, co tak naprawdę dzieje się wśród użytkowników aplikacji. Jednym z takich przypadków jest najnowszy trend, pod który podpinają się zarówno tiktokowi celebryci, jak i mniej znani twórcy: odgrywanie roli zamordowanych przez Niemców więźniów.

Nastolatki charakteryzują się udając zmęczenie, bród i niedożywienie, a następnie odgrywają scenę w której witani są w Niebie i opowiadają, jak doszło do ich śmierci.

TikTok ukrywa i cenzuruje ludzi biednych, brzydkich oraz "niekształtnych"?
TikTok ukrywa i cenzuruje ludzi biednych, brzydkich oraz "niekształtnych"?
Przeczytaj także TikTok ukrywa i cenzuruje ludzi biednych, brzydkich oraz "niekształtnych"?

Tiktokowi twórcy przekonują, że w ten sposób chcą złożyć hołd ofiarom i przywrócić pamięć o nich, dorośli mają na ten temat zupełnie inne zdanie i ostro potępiają nową „zabawę”.

Tiktokerzy udają ofiary Holocaustu. Opowiadają w Niebie, jak umarli

Materiały prezentujące ofiary obozów koncentracyjnych oznaczane są tagami #Holocaust oraz #heaven. Cieszą się dość sporym zainteresowaniem, liczba chętnych na wypromowanie się na modzie stale się zwiększa.

Część z nastolatków do prezentacji podeszła niezwykle twórczo, jako ofiary Holocaustu przedstawiając… osoby zabite podczas ataku na World Trade Center.

Krytycznie o takiej formie edukowania o Holocauście wypowiada się pokolenie, które miało bezpośredni kontakt z osobami, które przeżyły bytność w obozie zagłady lub same się w nich znajdowały.

Diane Saltzman z amerykańskiego Muzeum Holocaustu stwierdziła, że działania tiktokoerów trywializują historię i hańbią pamięć o ofiarach.

Zobacz także: Samobójstwo na TikToku. Serwis zamiast powiadomić policję, uruchomił dział PR 

Co myślicie o wcielaniu się tiktokerów w ofiary Holocaustu?