Pogoda
30.12.2019 11:49

"Time" opublikował listę najważniejszych książek roku 2019. W zestawieniu znalazła się polska pozycja

Amerykański magazyn "Time" opublikował listę najważniejszych książek ostatnich 12 miesięcy. Na liście znalazła się jedna z powieści Olgi Tokarczuk.

Książki
foto: shutterstock.com

Lista najważniejszych książek roku według magazynu "Time" obejmuje szeroki zakres gatunków literackich. W zestawieniu może znaleźć się literatura faktu, poezja, eseje, fikcje, wspomnienia, a także książki historyczne czy naukowe. Wśród stu wybieranych pozycji jest także miejsce dla publikacji nieanglojęzycznych. W 2019 roku znalazła się w nich powieść Olgi Tokarczuk.

100 najważniejszych książek 2019 roku według "Time"

Olga Tokarczuk to kolejna duma polskiej literatury. Pisarka 10 grudnia 2019 roku odebrała literacką nagrodę Nobla i wywołała tym ożywioną dyskusję w Polsce. Autorka została wyróżniona również przez amerykański magazyn "Time". Jej książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones trafiła na tegoroczne podsumowanie pisma. Laureatka Nobla znalazła się tym samym na liście wyróżnionych obok Margaret Atwood, Yoko Ogawy czy Roberta Menasse.

Książka
Książka
Przeczytaj także Wybrano najpopularniejszą książkę ostatniej dekady. Miłośnicy literatury będą zniesmaczeni

Tytuł książki pochodzi z poematu "Zaślubiny Nieba i Piekła" Williama Blake'a. Na podstawie powieści został zrealizowany film "Pokot", który wzbudził w Polsce niemałe kontrowersje. W 2010 roku książka otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike, oprócz tego miała też szansę na Man Booker International Prize oraz nagrodę Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Powieść opowiada o tajemniczych morderstwach dokonywanych na wsi mieszczącej się na skraju Kotliny Kłodzkiej. Główną bohaterką jest emerytowana nauczycielka, która pasjonuje się wierszami Blake'a oraz astrologią. Kobieta ma teorię dotyczącą tragedii. Uważa, że za zbrodnie odpowiadają zwierzęta, które mszczą się na ludziach - swoich oprawcach.

Zobacz też: Olga Tokarczuk przekazała medal noblowski na WOŚP. „To nie jest fatamorgana!” 

Tagi: News