Titanic II wypłynie w rejs w 2022 roku. Czy tym razem podróż zakończy się szczęśliwie?

Sergiusz Kurczuk
24.10.2018 09:02
Titanic II wypłynie w rejs w 2022 roku. Czy tym razem podróż  zakończy się szczęśliwie? Fot. kadr z filmu Titanic

W 110. rocznicę katastrofy statku Titanic, na wody Atlantyku wyruszy w rejs wierna kopia słynnego statku. Co wiemy natemat Titanica II?

Statek o nazwie Titanic to chyba najsłynniejsza po Arce Noego łajba na świecie. Niestety kulisy jego sławy wiążą się z wielką tragedią. 14 kwietnia 1912 roku cud techniki nie przetrwał konfrontacji z matką naturą. Statek uderzył w górę lodową. Kolizja spowodowała, że kadłub uległ zniszczeniu, w wyniku czego pojazd poszedł na dno. W katastrofie Titanica spośród około 2230 pasażerów i załogi przeżyło tylko 730 osób. To wydarzenie przeszło do historii, a w 1997 swoją premierę miał film "Titanic" Jamesa Camerona, który stał się ogromnym hitem i natychmiast przeszedł do klasyki kinematografii. 

Ludzie są jednak z natury upartymi stworzeniami. Za kilka lat będziemy śledzić rejs repliki parowca sprzed ponad wieku. W 2022 roku zostnie ukończony Titanic II.

Titanic II - co wiemy o replice słynnego statku?

Trasatalntycki przewoźnik Blue Star Line postanowił zaryzykować i nie tylko odtworzyć Titanica, ale również wysłać go w rejs tą samą trasą, którą płynął oryginalny statek. Na pomysł stworzenia repliki parowca wpadł członek zarządu firmy Clive Palmer. Koszt przedsięwzięcia wynosi 500 milionów dolarów. Prace nad Titaniciem II zostały wstrzymane na kilka lat z powodu braku środków. Jednak jak podaje USA Today, potrzebne finanse się znalazły i maszyna będzie gotowa na rok 2020. Titanic II ma pomieścić tyle samo pasażerów i członków załogi co oryginalny statek. Na pokładzie będzie więc 2400 miejsc dla podróżnych i 900 stanowisk pracy dla obsługi ogromnej maszyny.

Kluczową różnicą w obu statkach jest system nawigacji. Tym razem marynarze będą mieć o wiele lepszy sposób na uniknięcie niebezpiecznych przeszkód na trasie rejsu. Zaplanowano również umieszczenie znacznie większej liczby szalup ratunkowych. Produkcją statku zajmują się chińscy konstruktorzy. Oryginalny Titanic został stworzony w Belfaście. 

Titanic II - jak będzie przebiegać trasa statku?

Zmieni się również nieco miejsce, z którego wyruszy statek. Rejs rozpocznie się w Dubaju i dopiero stamtąd Titanic II trafi do portu w angielskim Southampton, skąd wyruszy w kierunku Nowego Jorku. Miejmy nadzieję, że rejs zaplanoway na rok 2020 tym razem skończy się szczęśliwie. Palmer zapowiedział, że jeśliw szystko pójdzie zgodnie z planem, Titanic II będzie pływał dookoła świata, wożąc pasażerów i inspirując ich do pokonywania trudności, jakie stawia przed ludźmi los. 

Czy powstanie 2. część filmu "Titanic"?

Miłośnicy hitu Jamesa Camerona pewnie zastanawiają się, czy w związku z wodowaniem Titanica II powstanie film o tej samej nazwie. Odpowiedź brzmi: nie. Film pod tytułem "Titanic II" już powstał w roku 2010, chociaż poza nazwą nie miał nic wspólnego z głośną produkcją z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych. "Titanic II" sławetnej wytwórni The Asylum to tak zwany mockbuster i nie cieszyła się zbyt dużym uznaniem krytyków i widzów. 

Jak zakończy się rejs Titanica II? Przekonamy się za kilka lat. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.