Pogoda
19.01.2016 14:13

To nie koniec świata dla starszych systemów Windows

Starsze wersje Windows będą działać na nowych procesorach bez większych problemów. Komunikat Microsoft, o którym było głośno na początku 2016 roku, mówi tylko o ograniczeniu świadczeniu przez producenta usługi wsparcia technicznego dla przedsiębiorstw.

To nie koniec świata dla starszych systemów Windows
foto: microsoft.com

Jest to ważne, ale głównie dla użytkowników biznesowych, chcących mieć zapewnioną najstabilniejszą i najlepiej zabezpieczoną wersję systemu, na której pracują. W praktyce deklaracja o obsłudze nowych procesorów tylko przez Windows 10 oznacza, że jego stosowanie będzie wymuszone w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach – jednak nie w takim sensie, jaki pokazuje większość technologicznych serwisów.

Haczyk tkwi w tym, co rozumie się przez „obsługę” – a w tym wypadku jest to po prostu możliwość użytkowania nowych instrukcji wprowadzanych w przyszłych chipach. Starszy system nie przestanie działać, jeśli będzie się go uruchamiać na nowym sprzęcie – po prostu części jego możliwości nie zostanie w pełni wykorzystana.

Decyzja Microsoftu podyktowana jest chęcią zmuszenia przedsiębiorstw do przejścia na Windows 10, co nie jest w normalnych warunkach prostą sprawą. Korporacje starają się unikać ryzyka związanego z aktualizowaniem systemu do innej wersji: jeśli okaże się, że kluczowy z punktu widzenia prowadzenia biznesu program przestanie prawidłowo działać, może to spowodować ogromne straty finansowe.

Komputery używane przez biznes wymieniane są średnio co trzy lata. Nawet kupując nowy sprzęt, korporacje zwykły instalować na nich starszy, sprawdzony w działaniu system. Teraz, chcąc zachować możliwość korzystania ze wsparcia technicznego Microsoft, będą musiały wraz z komputerami odświeżać także wersję systemu.

Jeśli zakupiłeś kiedyś pudełkową wersję Windows 7 (a nawet i XP) – zainstalowanie go na przyszłym komputerze będzie jak najbardziej możliwe. Kłopot może sprawić zdobycie odpowiednich sterowników, które nie będą dostępne w systemie. Konieczne będzie wyszukanie ich na serwerze Microsoft bądź też ręczne zainstalowanie z płyty bądź pliku pobranego z Internetu. Jeśli próbowałeś bronić się przed Vistą zostając przy Windows XP – wiesz, czego się spodziewać.

Istnieje co prawda opcja zerwania z kompatybilnością wsteczną stosowaną w procesorach (dającą możliwość uruchomienia na nowoczesnych komputerach aplikacji z początków historii PC) i wprowadzenia do układów rewolucyjnych zmian, wymagałoby to jednak dostosowania każdego programu, który miałby być na nowym sprzęcie uruchamiany.

Jakiego Windows używaliście najdłużej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft