Tony marchewek i batatów zrzucane zwierzętom w Australii. Pożary zniszczyły wszystko do jedzenia [WIDEO]

13.01.2020 13:33
Tony marchewek i batatów zrzucane zwierzętom w Australii. Pożary zniszczyły wszystko do jedzenia [WIDEO] Fot. kadr z wideo Twitter/ABC News

Naukowcy szacują, że w pożarach pustoszących Australię zginęło już ponad miliard zwierząt. Te, które przeżyły, wcale nie mają lekko. Żywioł zmienił kraj w pustynię, na którym nie rośnie już nic zdatnego do zjedzenia. Operacja „Rock Wallaby” ma zapewnić ocalałym skalniakom wikt i opierunek.

Pożary pojawiające się w Australii w lecie (które panuje właśnie w tym kraju) to żadna nowość; ogień zbierał już swoje żniwa w poprzednich dekadach, a nawet stuleciach. Nigdy dotąd jednak nie były one aż tak rozległe i nie obejmowały swoim występowaniem większości kontynentu.

Pożary trawią jednocześnie tereny Queensland, Nowej Południowej Walii, Adelaide Hills, Perth i wybrzeża Tasmanii. Ogień zagraża przetrwaniu endemicznych australijskich gatunków; ekolodzy już teraz alarmują, że koale stały się zwierzętami funkcjonalnie wymarłymi.

Przeczytaj także

Australijskie władze starają się pomóc zwierzętom, których habitaty zostały wskutek pożarów poważnie zniszczone. Agencja rządowa National Parks and Wildlife Service przygotowała i przeprowadziła akcję „Rock Wallaby”, w ramach której zrzucono tony poczęstunku w postaci marchewek i batatów.

Operacja „Rock Wallaby”. Tony marchewek i batatów zrzucanych z powietrza

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania z nietypowej akcji dokarmiania zwierząt. Oficjalne informacje zamieścił Matt Kean, minister energii i środowiska Nowej Południowej Walii.

Polityk pokazał także dowód na to, że akcja „Rock Wallaby” jest potrzebna, określając posilającego się marchewką skalniaka mianem „kolejnego zadowolonego klienta”.

Szczegóły operacji „Rock Wallaby” można także zobaczyć na krótkim nagraniu wideo.

Ogień strawił już w Australii ponad 10 mln hektarów, z czego połowa była zajmowana przez lasy. Strażacy walczą wciąż z 200 ogniskami pożarów na wschodzie kontynentu.

Zobacz także: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra też dla Australii. "Jesteśmy z Wami" 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.